4 травня за участі близько 140 дітей День угорського народного танцю відзначили на базі Угорського дому в селі Велика Добронь на Ужгородщині.
На 52-ту річницю з часу проведення першого Дня народного танцю громадська організація «Будинок народних традицій» в Угорщині та по всьому світу організував низку заходів для поціновувачів угорської народної музики і танців, а також для тих, хто прагне поринути у цей світ народної культури. До відзначення свята долучилася і Закарпатська філія Мережі будинків народних традицій, у співпраці з Ужгородським районним осередком Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) організували відповідний захід у селі Велика Добронь на Ужгородщині.
«Збереження та передача рідної мови, угорської культури та традицій, які залишили нам наші предки, надзвичайно важливі для підростаючого покоління», – наголосив під час відкриття свята консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді Ференц Пап. «Мета сьогоднішнього заходу – представлення та збереження особливостей угорського народного танцю, народної музики як національних цінностей. Нинішня подія також доводить, наскільки важливі для нас ті громадські простори, де можна пізнавати угорську народну культуру», – підкреслив дипломат. За його словами, надзвичайно важливо виховувати покоління, невід’ємною частиною життя якого є збереження угорської народної культури, традицій, культурної спадщини. Ференц Пап висловив вдячність закарпатським закладам, організаціям, їхнім керівникам і педагогам, які, незважаючи на труднощі, віддано виконують свою відповідальну роботу, адже завдяки їм у краї відбувається навчання народній музиці й народним танцям, передача цінностей угорського народного мистецтва та народних традицій.
Очільниця Ужгородського районного осередку ТУКЗ-КМКС Лівія Балог подякувала головним організаторам свята, які вибрали місцем проведення Дня угорського народного танцю Ужгородщину.
«Найпрекрасніше, що могло статися з нами зараз тут, в Ужгородському районі, відбулося зі спільної волі та спільної віри всіх нас: діти в угорському народному вбранні, у стилізованих костюмах гордо виконують народні танці, співають народні пісні, представляють культурну цінність, заради якої ми всі працюємо», – наголосила Лівія Балог. За її словами, спільні ініціативи, які були започатковані протягом останніх 15-20 років у громадах Ужгородщини щодо збереження, плекання, передачі та продовження угорської культури, втілюються саме зараз. «Те, що сьогодні цей заклад наповнений сміхом дітей, одягнених у національні костюми, є сигналом для всіх нас, що справді варто над цим працювати», – зазначила Лівія Балог.
Голова Великодоброньської територіальної громади Ференц Надь, у свою чергу, подякував організаторам та учасникам заходу за те, що у цей невизначений час наповнили стіни Угорського дому радістю. «Ця подія дає людям силу і віру вистояти», – додав він.
«Цього дня угорці по всьому світу долучаються до проведення подібного заходу. День угорського народного танцю відзначається 6 травня з 1972 року, коли перший такий захід відбувся на базі Книжкового клубу на вул. Ференца Ліста у Будапешті», – повідомила директорка ансамблю народного танцю «Карпатолйо», представниця Закарпатської філії Мережі будинків народних традицій Еніке Вараді. А востаннє такий захід на Закарпатті проводився у Вишкові та селищі Великі Береги, водночас в останні роки у зв’язку з епідемією та війною в краї не було можливості долучатися до загальнонаціональної ініціативи. Мережа будинків народних традицій проводить на Закарпатті різномантіні менторські програми для ансамблів народних танців, 140 вихованців яких нині й завітали сюди», – зазначила Еніке Вараді.
У рамках цього заходу у стінах Угорського дому виступили й народні музиканти. Крім того, тут розгорнули експозицію народного вбрання.
Матеріали виставки представила майстриня з пошиття народних костюмів Єлизавета Тайті. Окрім костюмів, створених у сучасному світі, на експозиції представили чорний та білий народний одяг, пошитий на основі старих описів, що був притаманний колись жителям у Великій Доброні. Зокрема, великодоброньський костюм нареченої разом із вінком, вишківський, великопаладьський традиційний сільський одяг. Усі були виготовлені в рамках курсів із пошиття народного одягу, проведеного Закарпатською філією Мережі будинків народних традицій у селищі Вишково в 2021 році.
Відтак на сцені виступили музиканти ансамблів «Шодро», «Чіпкейш», «Вишківські фрічки». Разом із ансаблем народного танцю «Карпатолйо» вони представили програму «Подорож Карпатським басейном», ознайомивши глядачів із народною музикою і танцями з різних куточків регіону.
Після концерту присутні ознайомилися також із місцевою традиційною кухнею. Були представлені колись обов’язкові на обідньому столі голубці (зокрема, загорнуті у листя хрону з начинкою з кукурудзяної крупи), молода картопля у сметанковому соусі із зеленою цибулею, підбиваний суп із кислинкою, а також традиційний великодоброньський десерт – так званий чорний торт, виготовлений із використанням паленого цукру, олії, борошна та горіхів.
Відтак дітей запросили до танцювального майстер-класу, який провели Іштван Торма, Дора Токач, Пейтер Орос і Еніке Вараді. Також у перерві з в’язанкою народних пісень виступила студентка Музичної академії ім. Ференца Ліста Маріанна Балог, котра зараз навчається на відділенні народного співу.
На основі цієї різноманітної програми можна із впевненістю стверджувати, що Закарпаття гідно відзначило День угорського народного танцю на рівні Карпатського басейну.