Лікарська місія Католицького Карітасу Угорщини провела черговий профогляд у Ратівському Будинку соціального захисту дітей

Лікарська місія Католицького Карітасу Угорщини провела свій 67 профілактичний огляд у краї протягом 9 – 11 лютого у Центрі медико-соціальної реабілітації дітей ім. Святого Михаїла. За шість із половиною років існування представники лікарської місії тричі відвідували Ратівський Будинок соціального захисту дітей. Цього разу малеча мала можливість пройти профогляд у офтальмолога, стоматолога та ортопеда, а дорослі – виміряти артеріальний тиск, рівень цукру в крові, пройти ЕКГ та гінекологічний скринінг на рак.

Голова Католицького Карітасу Угорщини, єпископ Сейкешфегерварської єпархії Антал Шпані та директор організації Ґабор Ейчі 10 лютого теж особисто були присутніми під час проведення обстеження.

– Місія церкви, яку ми отримали від Христа, полягає в тому, щоби з любов’ю допомагати людям, які перебувають у біді, борються з труднощами, всім потребуючим. Сформулював це гасло святий Іоан Павло ІІ, коли говорив про необхідність допомагати людям саме там, де ти живеш, у їхній життєвій ситуації, у тій ситуації, де люди потребують підтримки. Я вважаю, що тут, на Закарпатті, живе багато людей, які потребують підтримки. Так було і раніше, в минулі роки, а з тих пір, як в Україні йде війна, з того часу, як ці воєнні жахи стали частиною нашого життя, це тим більше необхідно. Важливо, щоб люди, які зустрічаються тут із лікарською місією, з цією службою Католицького Карітасу, відчули, що вони не покинуті, що про них не забувають, що вони мають можливість отримати певні ліки від своїх страждань, хвороб, що існує підтримка, – наголосив Антал Шпані та подякував усім, хто робить цю допомогу можливою: Уряду Угорщини за підтримку роботи Карітасу, і, звісно, всім лікарям і кваліфікованим медсестрам, які жертвують своїм вільним часом і приїжджають на Закарпаття, щоби бути доступними для людей, які хочуть скористатися їхньою допомогою.

Лікарська місія була започаткована для того, щоб діти, народжені в діаспорі та віддалених угорських громадах, мали шанс стати здоровими дорослими. У цих регіонах Карітас обстежує дітей і дорослих незалежно від їхньої мови та національності, надаючи можливість висловити свої скарги на здоров’я рідною мовою та отримати медичну консультацію угорською мовою і за кордоном.

Ґабор Ейчі, директор організації, згадуючи початок, розповів, що перша лікарська місія Католицького Карітасу Угорщини складалася з 8 осіб. Вісім лікарів зобов’язалися приїжджати на Закарпаття на вихідних, із п’ятниці до вечора неділі проводити профілактичні огляди, на які тут уже записалися люди. Це базові обстеження – офтальмолога, стоматолога, опорно-рухового апарату; пізніше це обстеження доповнили іншими оглядами – вимірюванням артеріального тиску, рівня рівня цукру в крові, ЕКГ, а останнім часом — гінекологічним скринінгом на рак.

– Колишня команда з 8 осіб тепер зросла до 80, і це дуже добре. Ті, хто раніше приїжджали сюди студентами-медиками, зараз тут уже проводять огляди як дипломовані лікарі, і вони також приїжджають добровільно, жертвуючи своїми вихідними для покращення здоров’я місцевих жителів. Це волонтерська робота, тобто, робота, яка не оплачується, але великих фінансових вкладень потребують медичні інструменти, обладнання, проїзд, проживання тощо – це значні витрати. Крім того, витратними є вартість засобів лікування, таких як окуляри, ортопедичні устилки, засоби для оздоровлення опорно-рухового апарату, які виписують наші лікарі. Цими матеріалами забезпечує Католицький Карітас, він усе це привезе та передасть наступного разу, щоб якнайшвидше розпочалося лікування. Частково це робимо власними силами, але останніми роками ми щороку отримуємо значну підтримку на ці потреби від уряду Угорщини.

Благодійна організація католицької церкви надавала підтримку закарпатським закладам охорони здоров’я, лікуванню пацієнтів і раніше. Тоді й було вирішено, що завдання лікарень можна скоротити профілактичними оглядами.

Від очільника лікарської місії Католицького Карітас Угорщини, академіка, гінеколога Ласло Войцека ми дізналися, що команда вперше побувала на Закарпатті у вересні 2017 року, і тоді проводили огляд у Кобилецькій Поляні.

– Від продовження цієї роботи нас не відлякала ані епідемія коронавірусу, ані війна. Наразі ми безкоштовно доставили на Закарпаття понад 1100 окулярів та понад 1200 ортопедичних устілок, і ці цифри доводять, що наша робота потрібна. Доводять, що хтось тут не зробив її до нас. Доводять, що понад 100 із 1100 людей, які пройшли гінекологічний скринінг на рак, довелося прооперувати.

Це наші 67 вихідних, якими ми жертвуємо, тому що ними жертвувати приємно, адже ми бачимо, що отримуємо від цього процесу користь. Лікування, яке надається з любові, зцілює краще, ефективніше, а лікар, який дає з любові, збагачується. Після таких вихідних ми збагачуємося духовно, заряджаємося на місяці від усвідомлення того, що маємо змогу віддавати, що бачимо образ Божий у потребуючих, а вони його – у наших обличчях.

Ця комбінація матеріального і духовного спричинила справжню ефективність оглядів, яких ми провели вже 10 500. Ми не особливі, ми просто члени лікарської місії з Угорщини. Можливо, і для нас правдивим можна вважати вислів нашого поета Яноша Пілінського, що всі ми – блудні сини, просто одні ходять дорогою, що веде від батьківського дому, а інші – на дорозі, що веде туди. Ми хочемо йти і по одній, і по іншій дорозі. Ми лікуємо з любові, допомагаємо з любові, якщо можемо.

Очільниця Центру медико-соціальної реабілітації Мелінда Ветровцкі наголосила, що вони дуже вдячні лікарській місії, тому і запросили фахівців сюди, адже вони вже знайомі із дітьми, які виховуються тут, а також відвідують центр.

– Прийом пацієнтів здійснюється протягом двох днів, до 18 години в суботу та до обіду в неділю. Усі діти приїжджають із будинків сімейного типу, разом з ними приходять батьки та ті, хто відвідує реабілітаційний центр. Власне, тепер можуть приходити й інші, батьки просили, щоб ми їх запросили, тому що за діагнозом, який поставлять спеціалісти, ми зможемо займатися і ними. В чисельному еквіваленті це зараз близько 100 дітей і майже 80 дорослих.

Вікторія Рего