У Берегові провели Сімейну конференцію Карпатського басейну

25 вересня на базі Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ відбулася перша Сімейна конференція Карпатського басейну. Захід організувала Спілка закарпатських угорських багатодітних сімей з метою зміцнення родин, знайомства та надання психологічної підтримки. У конференції взяла участь, зокрема, державна секретарка з питань сімей міністерства культури та інновацій Угорщини Жофія Конц.

Учасників зібрання першим привітав голова Спілки закарпатських угорських багатодітних сімей Йосип Торпої. «Для мене велика радість і честь вітати сьогодні тут учасників першої Сімейної конференції Карпатського басейну. Дякую, що знайшли час, аби приїхати, поспілкуватися та зміцнити одне одного. Ми прагнемо, щоб кожен із нас повернувся додому натхненний важливою думкою, пізнавальною історією чи підбадьорливим словом. Вірю, що захід буде корисним та конструктивним. Бажаю, щоб цей день став надихаючим і зміцнив нас для подальшого збереження цінностей нашої громади», – зазначив голова організації.

У свою чергу, держсекретарка Жофія Конц, виступаючи перед присутніми, наголосила на важливості родини. «Рада вітати вас на сьогоднішній сімейній конференції. Сім’я є основою нашого суспільства, родина – це спільнота, де успадковуються цінності та традиції. Угорщина приділяє особливу увагу підтримці сімей, адже ключ до нашого майбутнього – у дітях, які виховуються в безпечному та сприятливому середовищі. Мета угорської системи допомоги сім’ям – підтримка на фінансовому, правовому та соціальному рівнях, заохочення до народження дітей, підтримка працюючих батьків, молодих подружніх пар. Ми хочемо, щоб завдяки цій системі всі сім’ї отримували необхідну допомогу, щоб їхні діти росли в найкращих умовах. Дякую, що нині ви тут і ми працюємо разом задля підтримки родин», – зазначила держсекретарка.

До учасників конференції звернувся і представник Національного інституту стратегічних досліджень Угорщини Ласло Надаші: «Сім’я – це основа суспільства. І хоча ми всі відчуваємо важливість родини, усе одно ще мало знаємо про її справжні значення та роль. У часи, коли світ стикається з війнами, інститут сім’ї цінується ще більше, адже приносить стабільність, безпеку та порядок. Сімейний лад і згуртованість є основою народження життєздатних, здорових та творчих людей, які будуть представниками майбутнього покоління».

Відтак учасників конференції привітала голова Асоціації сімейних організацій Карпатського басейну Жужанна Мартон: «Ми вважаємо надзвичайно важливим створення комплексної мережі ясельних груп, яка забезпечує підтримку сімей, розвиток дітей у відповідному середовищі до часу їхньої інтеграції в дитсадок. З 2023 року ми організовуємо молодіжний табір, у рамках якого молоді люди мають можливість брати участь в інтенсивних тренінгах у неформальній атмосфері. Нам дуже приємно, що до табору долучаються й закарпатці, які бажають навчатися, поглиблюючи своє почуття національної ідентичності».

Після вітальних промов представники історичних церков: єпископ Закарпатської реформатської церкви Шандор Зан Фабіан, настоятель Берегівської римо-католицької парафії Янош Молнар та священник греко-католицької церкви Крістіан Абрань – попросили Божого благословення на захід.

Під час панельних дискусій священник Крістіан Абрань, який є членом Спілки закарпатських угорських багатодітних сімей та фахівцем з ментальної гігієни, виступив із презентацією про виклики сімейного життя й важливість психічного здоров’я.

У другій половині дня учасники сімейної конференції продовжили роботу в менших групах. Спікерами панельних дискусій були спеціалістка з психічного здоров’я Нора Бардош, священник римо-католицької церкви Антал Міхельс, пастор реформатської церкви Ференц Радванський та заступниця голови Спілки закарпатських угорських багатодітних сімей Габріелла Сіладі.

Після заходу держсекретарка Жофія Конц у коментарі нашому виданню зазначила: «Сьогодні ми долучилися до першої Сімейної конференції Карпатського басейну, за що я дуже вдячна, адже сім’я – це основа нації. З 2010 року ми маємо найповнішу систему підтримки сімей в Угорщині. Закордонні угорські громади теж надзвичайно важливі для нас. Намагаємося допомагати, зокрема, і закарпатським родинам. Нині тут воєнна ситуація, доводиться долати серйозні економічні виклики. Тож наразі співпраця є особливо важливою. Під час розмов перед конференцією я переконалася, що закарпатські родини дуже сподіваються на мир, вірять у майбутнє. Спілка закарпатських угорських багатодітних сімей об’єднує більше ніж 1100 родин із понад 80 населених пунктів. Організація є стратегічним партнером уряду Угорщини. Сьогодні йдеться про те, як сім’ям знаходити ресурси й долати проблеми психічного здоров’я. Я побачила, що учасники конференції дуже раділи цій можливості».

Після обговорення в малих групах були заслухані доповіді їхніх лідерів. День завершився закриттям заходу та спільною вечерею, яка стала гарною нагодою для спілкування в невимушеній атмосфері. Учасники конференції повернулися додому з корисними знаннями й новими контактами, які будуть зміцнювати спільноту угорських сімей у Карпатському басейні.