Хоча багато людей стверджують, що немає нічого подібного до італійського еспресо, вони можуть навіть не знати, що перший справжній італійський еспресо насправді приготував угорець. Завдячуючи Ференцу Іллі, народженому у Тімішоарі (Темешвар, сьогодні в Румунії), існує вакуумна упаковка для смажених кавових зерен, щоб зберегти їх аромат свіжим, але він також винайшов парову кавову машину, пише Kultura.hu.
Ференц Іллі (пізніше відомий як Франческо Іллі) народився в Тімішоарі в 1892 році. Його батько був Янош Іллі, тесля, а мати була німкеня Алоїзія Ресслер. Закінчивши школу в рідному місті, він переїхав до Відня. У 1913 році був призваний до армії Австро-Угорської монархії. Воював у Першій світовій війні, брав участь у битвах під Ізонцо та Красником. За героїчні дії нагороджений Срібним Хрестом Заслуги, Залізним Хрестом Заслуги та Бронзовою медаллю За доблесть. Війна закінчилася для нього в Трієсті. Після мирного договору він почав вивчати економіку, потім поїхав до Відня та Тімішоари, але зрештою повернувся до Трієста, де він і його дружина Вітторія оселилися тут у 1920 році, після того, як портове місто було нещодавно приєднано до Італії.
Він продовжив навчання в Італії, а тим часом знайшов роботу в Hausbrandt, компанії, яка розповсюджувала каву, какао-продукти та смажену каву. Тоді Трієст був кавовою фортецею: ще в 1800-х роках у місті було 66 кавових компаній.
Іллі, працюючи в торгівлі кавою, зіткнувся з попитом клієнтів на свіжість.
Він зрозумів, що якщо він упакував свіжообсмажену квасолю в герметичні контейнери та тримав її під високим тиском азоту, а не кисню, квасоля збереже свій аромат. Відтоді винайдена ним вакуумна упаковка використовується в усьому світі.
У 1933 році він заснував компанію Illycafè, яка існує досі, а в 1935 році він винайшов новий винахід: першу в світі автоматичну еспресо-машину з гарячою парою, яку він назвав Illetta.
Це приготувало каву під високим тиском, нижче точки кипіння, в результаті чого вийшов ідеальний, густий, пінистий, ароматний напій, який довго залишається в роті.
Його діти незабаром «заразилися» пристрастю до кави. Син Ернесто, інженер-хімік, науково дослідив процес приготування кави. Він заснував Università del Caffè у Трієсті, який сьогодні також проводить курси підготовки бариста в Будапешті.
Сьогодні Андреа Іллі, онука Ференца, керує компанією, яка продовжує продавати лише високоякісну каву сорту Арабіка. Вони також наполягають на першій маленькій чашці, розробленій для Illycafè.
Згідно з сімейною історією, у Ференца Іллі було три кохання: Трієст, кава та його дружина-італійка. Він все життя тримався свого угорського коріння, навчаючи Вітторію готувати традиційні угорські страви. Помер у 1956 році. У 2013 році рідне місто Тімішоара присвоїло йому посмертно звання почесного громадянина.