А ви знали: Творець першого італійського еспресо має угорське походження

Хоча багато людей стверджують, що немає нічого подібного до італійського еспресо, вони можуть навіть не знати, що перший справжній італійський еспресо насправді приготував угорець. Завдячуючи Ференцу Іллі, народженому у Тімішоарі (Темешвар, сьогодні в Румунії), існує вакуумна упаковка для смажених кавових зерен, щоб зберегти їх аромат свіжим, але він також винайшов парову кавову машину, пише Kultura.hu.

Ференц Іллі (пізніше відомий як Франческо Іллі) народився в Тімішоарі в 1892 році. Його батько був Янош Іллі, тесля, а мати була німкеня Алоїзія Ресслер. Закінчивши школу в рідному місті, він переїхав до Відня. У 1913 році був призваний до армії Австро-Угорської монархії. Воював у Першій світовій війні, брав участь у битвах під Ізонцо та Красником. За героїчні дії нагороджений Срібним Хрестом Заслуги, Залізним Хрестом Заслуги та Бронзовою медаллю За доблесть. Війна закінчилася для нього в Трієсті. Після мирного договору він почав вивчати економіку, потім поїхав до Відня та Тімішоари, але зрештою повернувся до Трієста, де він і його дружина Вітторія оселилися тут у 1920 році, після того, як портове місто було нещодавно приєднано до Італії.

Він продовжив навчання в Італії, а тим часом знайшов роботу в Hausbrandt, компанії, яка розповсюджувала каву, какао-продукти та смажену каву. Тоді Трієст був кавовою фортецею: ще в 1800-х роках у місті було 66 кавових компаній.

Іллі, працюючи в торгівлі кавою, зіткнувся з попитом клієнтів на свіжість.

Він зрозумів, що якщо він упакував свіжообсмажену квасолю в герметичні контейнери та тримав її під високим тиском азоту, а не кисню, квасоля збереже свій аромат. Відтоді винайдена ним вакуумна упаковка використовується в усьому світі.

У 1933 році він заснував компанію Illycafè, яка існує досі, а в 1935 році він винайшов новий винахід: першу в світі автоматичну еспресо-машину з гарячою парою, яку він назвав Illetta.

Це приготувало каву під високим тиском, нижче точки кипіння, в результаті чого вийшов ідеальний, густий, пінистий, ароматний напій, який довго залишається в роті.

Його діти незабаром «заразилися» пристрастю до кави. Син Ернесто, інженер-хімік, науково дослідив процес приготування кави. Він заснував Università del Caffè у ​​Трієсті, який сьогодні також проводить курси підготовки бариста в Будапешті.

Сьогодні Андреа Іллі, онука Ференца, керує компанією, яка продовжує продавати лише високоякісну каву сорту Арабіка. Вони також наполягають на першій маленькій чашці, розробленій для Illycafè.

Згідно з сімейною історією, у Ференца Іллі було три кохання: Трієст, кава та його дружина-італійка. Він все життя тримався свого угорського коріння, навчаючи Вітторію готувати традиційні угорські страви. Помер у 1956 році. У 2013 році рідне місто Тімішоара присвоїло йому посмертно звання почесного громадянина.