І Угорщина, і Україна зацікавлені в розвитку добросусідських відносин, у них спільний намір на це, угорський уряд робить все для цього, але очікує від Києва відновлення прав угорської громади, повідомив міністр зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
Після зустрічі з міністром закордонних справ України Андрієм Сибігою в Будапешті на спільній пресконференції Сійярто в першу чергу привітав українського міністра з призначенням на посаду та назвав великою честю, що перший закордонний візит той хотів здійснити до Будапешта, хоча це зрештою не вдалося реалізувати через проблеми з узгодженням розкладу.
Затим Сійярто вчергове наголосив, що Угорщина і надалі продовжує займати промирну позицію щодо війни в Україні, бо лише дипломатичне врегулювання може покласти край стражданням сотень тисяч, мільйонів людей і родин.
«Угорщина підтримує всі міжнародні ініціативи, які несуть можливість якнайшвидшого досягнення миру, і ми підтримуємо всі ініціативи, які дають надію на якнайшвидше завершення війни шляхом переговорів і дипломатії», – підкреслив він.
«Я також підтвердив міністру, що Угорщина продовжуватиме наймасштабнішу гуманітарну програму в своїй історії стільки часу, скільки це буде потрібно, щоб допомогти людям, сім’ям, які опинилися у складній ситуації», – додав Сійярто.
Він нагадав, що кількість біженців, які прибули до Угорщини з України, вже перевищила 1,4 мільйона осіб, а 14 855 українських дітей отримали можливість відпочинку в угорських літніх таборах.
Він також зазначив, що уряд Угорщини загалом виділив 66 мільярдів форинтів на допомогу Україні, наразі в Угорщині сотні шкіл і дитсадків, де навчаються діти сімей біженців, в Будапешті запрацювала двомовна школа.
«Угорщина готова долучитися до відбудови України, це не просто слова, це дії. І під час війни ми взяли участь у відновленні освітніх, медичних та адміністративних закладів», – зазначив Сійярто.
Він також відзначив роль Угорщини в постачанні природного газу та електроенергії, необхідних для безпеки енергопостачання в Україні.
«З початку війни в Україну через Угорщину транспортовано понад три мільярди кубометрів природного газу, і з червня Угорщина забезпечує Україну найбільшим джерелом імпорту електроенергії. Влітку 45 відсотків українського імпорту електроенергії надходило в Україну з Угорщини, через Угорщину», – повідомив Петер Сійярто.
«Угорщина готова розвивати прикордонну інфраструктуру. Гарна новина, що цього року ми відкриємо новий пункт пропуску «Надьгодош – Велика Паладь». Ми готові провести необхідні роботи для збільшення пропускної спроможності пункту пропуску «Берегшурань – Лужанка». Ми готові будувати новий міст через Тису. За фінансової підтримки угорського уряду на суму 50 мільярдів форинтів була створена велика перевантажувальна станція у Фенєшлітке, де можна перевантажувати один мільйон одиниць контейнерів на рік та до трьох мільйонів тонн зерна й олії щороку», – констатував міністр.
«Я також підтвердив, що ми готові створити прикордонну зону економічного розвитку на угорсько-українському кордоні», – наголосив він.
Насамкінець міністр торкнувся також спірних питань і зазначив, що угорсько-українська співпраця та відносини мають базуватися на взаємній добрій волі, взаємоповазі та взаємній доброзичливості.
«З усією повагою, але ми очікуємо від України відновлення прав угорської національної меншини щодо використання нею рідної мови у сферах освіти, культури та адміністративного управління», – сказав він.
«Ми подали уряду України одинадцять пунктів конкретних рішень. Для їхнього обговорення були створені робочі групи і ми домовилися прискорити їхню роботу», – додав Сійярто.
Міністр закликав свого українського колегу, щоби Україна забезпечувала повну потужність поставок енергоресурсів так само, як Угорщина, і щоби Київ у майбутньому також утримався від односторонніх раптових кроків, які можуть поставити під загрозу енергопостачання до Угорщини.
«Я також просив міністра, щоб не було негативної дискримінації щодо угорських компаній, які працюють в Україні», – сказав він.
«Наша зустріч переконала мене, що намір розвивати гарні відносини – взаємний і що ці відносини через деякий час можуть перерости в добросусідські. Угорщина зацікавлена в цьому, і угорський уряд робитиме все можливе, щоб досягти цього», – підсумував Сійярто.