ТОВ «Західна фінансова група» та Консульство Угорщини в Берегові організовують спеціальну серію заходів з нагоди 100-річчя від дня народження Анни Горват. Метою заходу є вшанування життя та творчості Анни Горват, скульптора, кераміста, медаліста, графіка, публіциста, письменника. На заході, який проходив у паломницькому домі ім. Ференца Пастора , також було вручено премію ім. Ференца Пастораримо-католицької парафії м. Берегово, яку цього року отримав д-р Іштван Грежа, президент Асоціації «Карпати».
Йожеф Тарпаї, засновник музею Анни Горват і директор Zahid Finance Group Ltd., у своєму вітальному слові сказав, що присутні відвідали школу імені Анни Горват, і було дуже приємно бачити, як учні підготувалися і зберегли пам’ять про неї. У школі також є невеликий музей, де можна побачити її керамічні вироби.
– Наш обов’язок – пам’ятати про пані Анну, адже багато хто з нас не знав її особисто. За останні кілька років нам вдалося отримати кілька художніх робіт до музею, і я вірю, що за підтримки угорського уряду Музей і картинна галерея Анни Горват також має виконати місію, яку ми задумали. Спадщиною Анни опікується поетеса Єва Фінта, яка зараз живе в Угорщині і є лауреатом премії ім. Аттіли Йожефа, і ми хотіли б подякувати як Генеральному консульству в Ужгороді, так і консульству в Берегові за допомогу в поверненні спадщини додому і відкритті її для громадськості», – сказав Йожеф Тарпаї.
Іштван Гібнар, Тимчасовий повірений у справах Берегівського представництва, зазначив, що Анна Горват досі залишається прикладом для наслідування та вчителем для багатьох поколінь.
– На справу її життя не вплинули жодні ринкові прагнення, адже її мистецтво ніколи не ставало товаром, воно завжди залишалося засобом самовираження, засобом самовираження, заснованим на внутрішній мотивації. Роботам Анни Горват не місце на полицях галерей, а місце в музеях. Саме тому чудово, що тепер ми можемо побачити її цінні та змістовні роботи в музеї, який носить її ім’я, – сказав дипломат.
– Завдяки підтримці угорського уряду ми маємо можливість демонструвати наші цінності та створювати нові. Я вважаю, що без культури не може бути сьогодення, і, можливо, не може бути і нашого майбутнього. Важливо, щоб завжди були люди, які несуть факел, як тітка Анна, яка вміла чудово творити навіть у важкі часи: те, що вона створила, є відбитком епохи», – підкреслив Петер Матл, скульптор, лауреат премії Мункачі та учень Анни Горват. Він додав, що дуже добре, що створено музей, який незабаром буде повністю заповнений роботами Анни Горват.
Показу документального фільму «Аннушка для всіх» режисера Ріти Фехер передувала екскурсія музеєм, під час якої відвідувачі мали змогу помилуватися картинами, гравюрами та керамічними скульптурами Анни Горват.