Познайомтеся зі Шпеником Олександром Оттовичем, деканом Українсько-угорського навчально-наукового інституту Ужгородського національного університету!

Коли був створений Українсько-угорський навчально-науковий інститут? Коли Ви стали керівником інституту?
У 2008 році був заснований Угорськомовний гуманітарний та природничий факультет. У 2017 році цей факультет був перейменований на Українсько-угорський навчально-науковий інститут, з тих пір я є його керівником.

Як Вам вдалося дійти до цього етапу? З якими труднощами стикалися у своїй кар’єрі? Розкажіть про себе!
Я також стикався з труднощами в житті. Можу розповісти про багато чого, оскільки завжди були перешкоди, завжди були складнощі, але я ніколи не вважав їх бар’єром. Складнощі я більше сприймав як виклик, ніж перешкоду, яку потрібно перебороти. Якщо так підходити, а я завжди так підходив до життя, то ці виклики більше мотивували мене працювати наполегливіше, ставати кращим, досягати більшого, вчитися краще. Я завжди старався знаходити рішення, використовувати нові підходи, вчитися і робити висновки на основі пережитого. Для мене складнощі більше надавали поштовх для розвитку і досягнення поставлених цілей.

Як Ви забезпечуєте баланс між науковими дослідженнями, обов’язками декана та особистим життям, щоб все було в гармонії у вашій повсякденній діяльності?
Я впевнений на 100 %, що найкращий спосіб забезпечити гармонію в житті – це поєднати освітню та наукову роботу з особистим життям. Я не знаю кращої роботи, ніж бути дослідником чи викладачем. Я розпочав свою кар’єру в 90-х роках, коли була велика бідність, і з тих пір я також працюю як бізнесмен вже більше 30 років. Дякую Богу, що це вдалося мені досить успішно, але це вже набагато важче збалансувати, оскільки моя бізнесова діяльність має негативний вплив на моє особисте життя.

На вашу думку, чому варто обирати Українсько-угорський навчально-науковий інститут? Які поради Ви б дали вступнику?
Перш за все, через наш дуже збалансований та професійний педагогічний колектив. Наші викладачі присвячені не лише тому, щоб передати студентам певний предмет, а й намагаються розширити їхні горизонти, показати, що світ набагато більший, цікавіший та різноманітніший, ніж ми можемо собі уявити. Це є основним завданням інституту – забезпечити для студентів широкі можливості розвитку, а також навчити їх професійному мистецтву. Ми можемо це забезпечити, тому і рекомендую наш інститут.
Але що я порадив би абітурієнту? Ймовірно, кожен стверджуватиме, що його установа є найкращою, і закликатиме абітурієнтів обирати їх. Я також це кажу, але разом з тим рекомендую досліджувати, отримувати інформацію. Перш за все, я б порадив кожному визначити, чого він хоче. Важливо, щоб студент обрав якісну освіту: треба оцінити рейтинги (є офіційні зарубіжні та міжнародні рейтинги), і, зважаючи на це, прийняти рішення та обрати відповідний університет. Вдруге, більші університети можуть запропонувати студентам більше можливостей. Дивлячись на Україну, Ужгородський національний університет досить великий, але є й конкуренти (Дебрецен, Будапешт). Проте важливо бути обережним у цьому відношенні. Тому що є й негативні сторони. Наприклад, більші університети, як правило, знаходяться далеко. Я думаю, для студентів Закарпаття важливо залишатися на своїй Батьківщині. Це важливо тому, щоб у майбутньому молоді намагалися досягнути успіху саме тут.

Які можливості мають студенти, зараховані на навчання до інституту? На які спеціальності вони можуть подати заяви? В якій формі проходить навчання?
Студенти можуть вступати на наступні спеціальності: угорська філологія, англійсько-український переклад, фізика, математика, інформаційні технології, історія та міжнародні відносини. Всі вони доступні як у денній, так і у заочній формі навчання. Це особливо важливо, оскільки онлайн-навчання в останні роки не надавало студентам можливості розвиватися у справжньому соціальному середовищі. Відповідно до цього, ми наголошуємо в нашому інституті, що, якщо можливо, то і надалі плануємо продовжувати навчання в офлайн формі.

Як на Вас, яка найважливіша риса інституту, яка відрізняє його від інших факультетів?
Хотів би виділити два важливі аспекти. Перше, що важливо і для нашої спільноти, це те, що ми навчаємо студентів угорською мовою, дбаємо про угорську культуру, мову, і крім цього ми можемо підготувати угорських педагогів. Однак, оскільки це українськомовний національний університет, студентам також надається можливість вивчати українську мову. Це важливо, щоб студенти могли інтегруватися та успішно пристосовуватися тут, на Закарпатті. Інший важливий аспект, який я б хотів виділити – це технічний розвиток. На кожній спеціальності є можливості для серйозних досліджень, і з цього погляду ми добре обладнані як у сфері навчання, так і в плані навчання.

Чи є фінансові можливості для мотивації студентів у продовженні їхньої освіти?
Поміж українською державною системою стипендій для студентів доступно безліч конкурсів та можливостей отримання стипендій. Учасники цих конкурсів завжди можуть отримати підтримку, якщо вони добре вчаться. Основні джерела фінансування, як правило, знаходяться в Угорщині і рекомендуються для всіх студентів, при цьому майже всі студенти також беруть в них участь.

Чи надає інститут часткове навчання студентам?
Ми підтримуємо участь наших студентів у різноманітних часткових навчальних програмах. До початку пандемії близько 75% студентів щорічно брали участь у певних часткових програмах, проте через епідемічну ситуацію ця цифра значно зменшилася. Проте зараз цей процес знову розпочався, можу сказати, що 25-30% студентів активно беруть участь у різних часткових програмах. Сюди входять, наприклад, програми Erasmus +, літні університети та різноманітні навчальні курси, які переважно проводяться в Угорщині, але також відкривається можливість для часткових навчальних програм в Італії, Чехії та Німеччині.

Чи передбачаються якісь можливі інновації в інституті найближчим часом?
Ми плануємо проводити дослідження та інновації у двох напрямках. Вже минулого року ми розпочали роботу над розвитком Центру гунгарології. По-перше, ми прагнемо займатися дослідженням народних обрядів, діалектів угорських сіл Закарпаття, а також місцевою історією. З цими проектами ми сподіваємося досягти серйозних результатів та розпочати захоплюючу наукову діяльність. По-друге, ми будемо продовжувати наші фізичні дослідження. Вже є нові ідеї, про які можна прочитати в нових наукових статтях. Сподіваємось, що ми зможемо просуватися вперед із цими планами.

Що б Ви порадили для молоді? Як стати успішним?
Перш за все, важливо, щоб молода людина чітко визначила для себе, що означає успіх. Успіх має багато вимірів, і кожен розуміє його по-своєму. На жаль, у сучасному світі багато людей вважають, що успіх – це лише гроші та матеріальне благополуччя, але я вважаю, що це не так. Успішним може стати той, хто може визначити свої цілі. Коли ми знаємо наші цілі, ми повинні постійно та усвідомлено працювати над їхніми досягненнями.

Кочов Вікторія