У Чомі вшанували пам’ять святого Іштвана

Товариство угорської культури Закарпаття (КМКС) організувало святкування у меморіальному парку села Чома Берегівського району, оформленого на місці археологічних розкопок, де було знайдено угорські могили IX-XIII століття.

Меморіальний парк на місці давніх поховань відкрили в 1996 році за ініціативи Товариства угорської культури Закарпаття (ГО «ТУКЗ – КМКС»). В 2009 році постановою Кабінету міністрів «Могильник давніх мадярів» занесено до об’єктів культурної спадщини національного значення України.

Основою парку є дерев’яні скульптури давньоугорського вождя Арпада, короля-хрестителя святого Іштвана та птаха-турула. Присутні зібралися біля підніжжя меморіального знаку, що розташований у центральній частині парку, після церковної служби, аби покласти вінки та схилити голови перед видатними постатями минулого.

«20 серпня – це свято, яке знову і знову нагадує нам про наше минуле і рік за роком наповнює надією наше майбутнє, коли ми можемо відчути самоочевидну єдність угорської нації. Пам’ять – це засіб від втрат, яких зазнали угорці, і те, що ми, угорці, щороку збираємося по всьому світу», – сказав консул Консульства Угорщини в місті Берегово Іштван Дебнар.

«Ми хочемо, щоб Закарпаття стало і залишалося територією, де десятиліттями мирно живуть люди різних віросповідань і національностей, з якої люди не виїжджають, а куди повертаються», – зазначив консул.

Йожеф Шін, голова Берегівського районного осередку ГО «ТУКЗ – КМКС», зазначив: «Тут, у меморіальному парку, особливо душевно тепло говорити про заснування нашої батьківщини, прийняття християнства, нашу національну спадщину та єдність угорців. Це піднесене відчуття, тому що тут як свідоцтво могили і кістки наших предків, ми тут тисячу років, ми угорці зберегли цю землю, християнську віру».

«Король Іштван побудував свою державу на камені віри, він повів свій народ у світ віри. І сьогодні дуже важливо, щоб наші серця і життя були пов’язані з Богом. Тож залишаймося угорцями та християнами – це послання нашого великого короля до нас, нинішніх угорців», – додав Йожеф Шін.

Після цього до скульптури короля-хрестителя святого Іштвана та птаха-турула поклали вінки члени угорських громадських організацій та дипломатичних представництв.

Урочистість завершили короткою культурною програмою.