7–9 листопада на Берегівщині на базі готелю «Гелікон» відбулася конференція фахівців громадського та психологічного здоров’я, учасники якої взяли участь у професійних лекціях, майстер-класах, суспільних заходах. Головними темами обговорення були «Кризове управління та громадські стратегії подолання криз». Учасники заходу також відзначили ювілей Закарпатської телефонної служби першої психологічної допомоги.
Ідея її створення виникла у 2014 році у відповідь на початок військових дій на сході України. За зразком успішно діючих телефонів довіри в Угорщині на Закарпатті теж створили службу, яка надає підтримку угорською мовою. Спочатку телефон довіри був доступний з українських мобільних номерів. Створення власної команди обслуговування клієнтів стартувало у 2015 році. Перша група місцевих фахівців почала працювати у 2016-му, надаючи підтримку 24 години на тиждень. Відтоді лінії першої психологічної допомоги Закарпаття, Угорщини та словацької Верховини діють у злагодженій системі, щоб постійно підтримувати тих, хто телефонує.
На початку конференції присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв війни. Відтак до учасників звернувся керівник Закарпатської телефонної служби першої психологічної допомоги Аттіла Бейреш: «Можливо, у когось виникає питання, чи варто було організовувати цю конференцію саме зараз, у розпал таких викликів. […] Так, саме тепер найкращий час. З одного боку, щоб разом озирнутися на початок, а з іншого – мати можливість спільно планувати, розвиватися та дивитися в майбутнє».
Після цього пастор Саболч Надь попросив Божого благословення на співробітників та діяльність служби.
Директор департаменту з питань молоді міністерства культури та інновацій Угорщини Ґерґей Могаї, у свою чергу, високо оцінив роботу працівників служби та активістів. «Такі події, як наша конференція, дають можливість на мить зупинитися й зарядитися енергією, а також разом подумати про важливість надання допомоги, – зазначив він. – Цей захід може надихнути всіх нас і вказати, як можна підтримувати одне одного у важкі часи. Тож конференція надає не лише знання та інструменти для подолання криз, але й забезпечує силу та згуртованість громади, завдяки чому учасники заходу можуть стати ще більш корисними членами суспільства».
Регіональний керівник Ласло Варконі у своєму виступі зазначив, що хоч і вперше відвідує Закарпаття, але вже познайомився з кількома місцевими колегами та волонтерами. Він також відзначив, що служба активно працює навіть у ці важкі часи.
Домонкош Буза та Дейнеш і Оршоля Терек повідомили про початкові труднощі та розвиток служби у форматі круглого столу. Згадуючи минулий період, психолог Іштван Ґоґола розповів про те, яке сьогодні життя на Закарпатті, якими є будні.
Голова Асоціації телефонів довіри Угорщини Еріка Дудаш виступила на тему «Організовані стратегії подолання в громаді».
Після цього відбулося вручення грамот, а також виступ співробітниці служби надання психологічної допомоги з угорського міста Сеґед.
Далі протягом дня на учасників чекали кілька майстер-класів від фахівців.
Однією з особливих подій заходу став показ документального фільму «У невизначеності», після чого відбулася дискусія з його творцями. Стрічка, створена Фондом «За розвиток закарпатської угорської кіноіндустрії», і подальше обговорення дали глибше розуміння повсякденного життя та інструментів подолання викликів.
У неділю вранці учасники конференції долучилися до богослужіння.
Програма заходу та лекції підкреслили важливість командного духу, особливо в нинішній непевний час.
Інґрід Леврінц