26 жовтня на базі Центру для відвідувачів Меморіального парку села Чома на Берегівщині відбулися чергові загальні збори Закарпатської угорської туристичної ради.
На початку заходу присутні вшанували хвилиною мовчання пам’ять жертв війни, а також нещодавно померлого держсекретаря з питань національної політики Угорщини Арпада Яноша Потапі.
«Останніми роками Закарпатська угорська туристична рада працювала на низькому заряді, зосередившись на організації заходів із розвитку», – зазначив на початку виступу голова організації Андраш Мештер, посилаючись на негативний вплив на сферу туризму спочатку епідемії коронавірусу, а затим війни, яка точиться в країні. «Тож в останній період ми намагалися зберегти нашу діяльність, і брали участь у проєктах, спрямованих на розвиток», – підкреслив Андраш Мештер, відзначивши успішну участь організації у двох європейських грантових проєктах, які вдалося реалізувати спільно з Товариством угорської культури Закарпаття (КМКС). Перший проєкт стосувався розбудови мережі етнографічних музеїв на Закарпатті, відкриття таких закладів у Шаланках, Мужієві, Чомі, а також розширення музею у селищі Вишково. Серед позитивів – також збільшення кількості студентів на факультетах із туризму, адже це означає, що в майбутньому будуть підготовлені спеціалісти, котрі працюватимуть у цій сфері.
Щодо планів, голова Закарпатської угорської туристичної ради повідомив: «Ми готуємося до миру і до повернення життя до рівня до 2014 року, зокрема й на розквіт сільського туризму в краї. Ми сподіваємося, що кінець 2024 – початок 2025 року принесе мир, але наразі ми можемо будувати лише скромні плани. У грудні ми хочемо знову організувати передріздвяний благодійний ярмарок, а на початку наступного року – взяти участь у туристичній виставці Travel+ у Будапешті». Андраш Мештер також додав, що в нашому краї зростає популярність кінних центрів, але бракує відповідних фахівців, тому планують організувати навчання для тих, хто цікавиться цим напрямком діяльності. «Тобто, наразі ми живемо в період підготовки, тобто ми зосереджуємося на тому, щоб знову зустріти наших гостей із повною силою, коли настане мир», – повідомив голова організації.
«Закарпаття у тіні війни стикається з важкими випробуваннями, і зараз, мабуть, ще більше необхідно об’єднати зусилля, щоб зберегти особливу цінність, яку становить ця земля: цей край представляє одночасно історію, культуру та природну красу, які забезпечують чудові враження для відвідувачів», – наголосив консул Угорщини в Берегові Міклош Юстин. «Тут сплетено багато національностей і культур, що створює особливий, різноманітний і колоритний світ традицій. Місцева їжа, народне мистецтво та музика – все це саме та різноманітність, яка дарує туристам незабутні враження. У нинішній нелегкий час збереження всього цього пов’язане з відповідальністю, тому я вдячний тим, хто щодня над цим працює, своєю працею доводячи, що навіть посеред труднощів громада може бути сильною та згуртованою», – додав дипломат.
Закарпаття часто називають східною Швейцарією, – зазначив, у свою чергу, заступник голови ТУКЗ-КМКС Йожеф Шін. «Крім географічних особливостей, у краї живуть представники різних культур, тут відмінні вина, смачна кухня і, що не менш важливо, працьовиті люди. У краї є чимало історичних пам’яток, які варто відвідати. І щоб ці місця знову були заповнені гомоном відвідувачів, потрібні мир і спокій, а потім поступово вирішаться і всі інші проблеми», – наголосив Йожеф Шін. Також потрібні якісні дороги, порядок і чистота, не забуваймо про розвиток інфраструктури, додав він. «Відрадно, що багато молодих людей, відданих професії, готові працювати», – зазначив Йожеф Шін. Він також відзначив відмінну співпрацю Закарпатської угорської туристичної ради та Товариства угорської культури Закарпаття, про що свідчить зокрема проведення занять і заходів у комплексі, розташованому поруч із Меморіальним парком села Чома.
«Відрадно, що навіть у цей нелегкий час є можливість поговорити про туризм, провести таку зустріч, зосередитися на завданнях, прозвітувати про виконану роботу», – зазначив під час виступу заступник голови Закарпатської угорської туристичної ради, проректор Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Олександр Бергхауер. «Цілі для нас дуже важливі. Цілі – це те, що мотивує нас і рухає громаду. Переконаний, що варто ставити перед собою не тільки короткострокові цілі, важливо, щоби Закарпатська угорська туристична рада будувала далекосяжні професійні цілі на майбутнє, які будуть цінними і через 5-10 років. Це основа для того, щоб громада продовжувала функціонувати як команда і могла рухатися вперед», – додав заступник голови організації.
Співробітниця кафедри географії та туризму Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Оршоля Надь зазначила, що туризм є важливим чинником Закарпаття не лише з економічної точки зору, а й залишається одним із ключових факторів нашої культурної спадщини. «Розвиток туризму сприяє зміцненню та збереженню нашої ідентичності, збереженню наших культурних надбань і сталому використанню наших природних цінностей. Вважаю співпрацю між Закарпатською угорською туристичною радою та Закарпатським угорським інститутом важливою, оскільки мета цієї співпраці – не лише підвищення рівня освіти, а й внесок у професійну основу туризму», – зазначила фахівчиня. Вона також наголосила, що спільна мета – розвивати туризм на Закарпатті таким чином, щоб він пропонував відвідувачам нашого регіону не тільки особливі враження на все життя, але й забезпечував прибутками закарпатців, які тут живуть і віддані цій сфері.
Після виступів учасники заходу ознайомилися із туристичними брошурами та довідниками, виданими Закарпатською угорською туристичною радою кількома мовами. А після спільного обіду присутні ознайомилися із атракціями, які пропонують візит-центр та кінний центр Меморіального парку.