Понад місяць тому ГО «Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені «Імре Ревеса» (RIT) організувала пам’ятну виставку робіт своєму колишньому члену-засновнику Дьєрдю Бенкеву, церемонія відкриття якої відбулася 18 вересня у галереї Na’Conxypán, Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ.
Дьєрдь Бенкев народився 31 жовтня 1947 року в родині робітників, в Берегові, де і прожив усе своє життя. З 1967 по 1971 рік опановував секрети живопису в Ужгородському училищі прикладного мистецтва під наставництвом видатних митців Закарпаття – Шандора Петкі, Віктора Демидюка та Ганни Горват. У 1972-1992 роках працював художником-декоратором на різних підприємствах, у 1991 році став членом ГО «Товариство угорських митців Закарпаття образотворчого та прикладного мистецтва імені Імре Ревеса». У 1993 році вступив у ряди Товариства образотворчого та прикладного мистецтва Угорщини. З 2002 до 2011 року обіймав посаду штатного викладача Закарпатського угорського інституту імені Ференца Ракоці ІІ, а з 2011 до 2015 року вів лише лекційні заняття. У 2007 році Президент Угорської Республіки нагородив Дьєрдя Бенкева Срібним хрестом за заслуги перед Угорщиною. Художник відійшов у вічність 1 грудня 2020 року, залишивши чималий доробок у пам’ять про себе.
31 жовтня, в пам’ять про художника його колишні друзі та члени родини зібралися біля його могили, де Агнеса Кулін, президентка RIT, прочитала вірш колишнього художника-графіка «Де зорі померають”. Наприкінці вшанування було покладено квіти пам’яті, а потім вони разом пройшли до галереї, де учасники переглянули карикатури Дьєрдя Бенкьева, які були презентовані на виставці. Президентка RIT, розповіла: «Є багато способів запам’ятати його. Ми обрали цю форму. Ми постаралися додати кілька програм до виставки. На відкритті нашої галереї Na’Conxypán, ми представили його кар’єру. З нагоди до дня угорського живопису, ми створили майстерню з його мистецтва використовуючи техніку фотоколажу. А зараз наприкінці, ми хотіли представити інше обличчя Дюрія. Ми оновили виставку для цієї програми закриття цими фотографіями та творами мистецтва від митця.»
Перегляд виставки офіційно завершилася, але хто пропустив виставку, може надолужити згаяне онлайн, оскільки спадщину Дьєрдя Бенкьева також можна знайти в оцифрованому вигляді на сайті RIT.
Наталія ВАРОДІ,