29 жовтня 2022 р. в місті Берегове проведено звітно-виборчу конференцію Демократичної спілки угорців України (ДСУУ), на який делегати заслухали та прийняли звіт керівництва спілки про роботу за період 2018-2022 років, дали оцінку діяльності організації та обрали керівні органи визначених статутом товариства. Делегати одноголосно продовжили на 4 роки повноваження голови ДСУУ – Ласлов Зубанича. Обрано також президію у кількості 11 осіб.
Конференція прийняла рішення провести «переформатування» ДСУУ згідно з новим адміністративно-територіальним устроєм. На конференції були присутні Йожеф Бачкаї, генеральний консул Генерального консульства Угорщини в місті Ужгороді, Іштван Дьебнар, в. о. керівника Консульства Угорщини в м. Берегові. Після загальних зборів відбулися установчі збори нового складу Національної ради угорців України, головою якої обрано Олександра Шпеника, директора Українсько-Угорського навчально-наукового інституту УжНУ.
Заява загальних зборів
Демократичної спілки угорців України
Демократична спілка угорців України вважає важливою ту підтримку, яка була надана з боку уряду Угорщини та загалом з боку угорської народу (в т. ч. закордонних угорців) з перших днів війни. Користуючись нагодою, дякуємо за притулок в Угорщині нашим громадянам, а також постійну допомогу, яка надається тим, хто залишився вдома. Завдячуючи саме цій підтримці і допомозі закарпатські угорські установи та територіальні громади також змогли протягнути руку допомоги нашим співгромадянам, які були вимушені рятуватись від жахів війни. Поглиблені війною економічні та соціальні проблеми не завадили вистояти інституціям наших територіальних громад, здійснювати ті послуги, які конче необхідні для забезпечення нормального повсякденного життя наших мешканців. Бо війна змусила багатьох покинути батьківщину, на тих, хто залишився, покладається набагато більше завдань. Ми вдячні їм за наполегливу працю і пожертву.
Прикро констатувати, що у зв’язку зі зменшенням кількості дітей, в силу вимушеної міграції, яку викликала війна, зменшилась і кількість дошкільнят та учнів, записаних до освітніх закладів. На жаль, в найближчому майбутньому це може спричинити деградацію та ліквідацію освітньої мережі комунальної власності. Над нашою угорськомовною освітою Дамокловим мечем нависла дата — 1 вересня 2023 року — коли відповідно до визначених термінів для освіти ІІ-ІІІ ступеню закладам потрібно буде запровадити пропорційне двомовне навчання. ДСУУ і далі дотримується тієї позиції, що наша національна спільнота матиме майбутнє в Україні виключно за умови успішного збереження наших мовних прав, а також наших державних, комунальних та приватних освітніх інституцій. І надалі вважаємо важливим, щоб Міністерство освіти та науки України в рамках угорськомовних закладів освіти створило необхідні умови для того, щоб закарпатські угорці на належному рівні змогли опанувати державною мовою.
Ініціатива України щодо отримання статусу кандидата в члени Європейського Союзу актуалізувала питання, пов’язані і забезпеченням прав національних меншин. Наша Спілка долучилась до загальнодержавного діалогу по законопроєкту про національні спільноти (національні меншини), разом з іншими організаціями меншин надіслала пропозиції до компетентних представників влади. Водночас бачимо, що за минулий рік до оригінального тексту законопроєкту, попри подані пропозиції, жодних поправок внесено не було. Зі свого боку ми погоджуємось з тими очікуваннями Європейської Комісії, згідно з якими Україна, в ході євроінтеграційних перемовин повинна діяти на підставі зобов’язань, викладених у раніше прийнятих міжнародних угодах (Рамкова конвенція з прав національних меншин, Європейська Хартія регіональних мов).
Послідовно підтримуємо всі ініціативи та кроки, які можуть сприяти покращенню українсько-угорських міждержавних відносин і посиленню співпраці, що базується на взаємній повазі та довірі.
У членів Спілки викликають глибоке занепокоєння суспільно-політичні процеси, викликані воєнним часом. Та плекаємо надію, що існує можливість досягнення миру, завершення війни у найстисліші терміни. Зі свого боку ми докладемо всі зусилля, щоб тут, на Закарпатті тисячолітнє мирне співіснування та взаємоповага не були порушено жодними подіями, жодним інцидентом! Навзаєм очікуємо повагу до угорської громади, її історії, традицій та культурних цінностей!
Берегово, 29 жовтня 2022 року