Призначення Шандора Федора на посаду посла тягнеться довго. Вже більше року м’яч крутиться на українському боці, адже на початку серпня минулого року тодішній президент республіки Каталін Новак підписала рішення про затвердження, необхідне для призначення нового Надзвичайного і Повноважного Посла України в Угорщина. Міністр закордонних справ і торгівлі Угорщини Петер Сійярто завершив процес протягом двох тижнів. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба на початку року заявляв, що гальмівні фактори були, але їх вдалося подолати, і незабаром процес може завершитися. Днями редакція Kárpáti Igaz Szó звернулася до МЗС України, щоб дізнатися, коли новий посол може заступити на посаду в столиці Угорщини, оскільки офіційно він ще є кандидатом на цю посаду.
Перш ніж перейти до відповіді міністерства, давайте згадаємо, що відбулося до цього часу в хронологічному порядку.
Новина про можливе призначення Шандора Федора вперше з’явилася в угорській пресі наприкінці березня минулого року. Того ж дня у розмові з HVG відповідна особа підтвердила, що може бути послом України в Будапешті. На той час викладач університету вже багато місяців проходив службу на фронті, адже пішов добровольцем до армії 24 лютого 2022 року, у перший день початку повномасштабної російсько-української війни. За новиною послідували місяці очікування, при цьому жодна сторона не надала офіційної інформації ні про провадження, ні про особу, запропоновану на посаду посла.
У всіх випадках для початку роботи дипломата з-за кордону потрібна згода глави держави – декларація про прийняття. Немає процедурного правила щодо того, скільки часу доступно для підписання агреману, це залежить від країни перебування, як довго вона змушує чекати посла (або не підписує листа принципово, залежно від обставин).
8 серпня минулого року стало відомо, що тодішній президент Угорської Республіки Каталін Новак підписав рішення про затвердження, необхідне для призначення нового Надзвичайного і Повноважного Посла України в Угорщині. Тоді кілька дипломатичних джерел в Угорщині назвали це жестом, оскільки раніше українці змусили посла Угорщини в Києві чекати 8 місяців. Відповідно до звичайної процедури в цьому випадку рішення президента передається до Міністерства закордонних справ для контрасигнації міністрів, а держава, що направляє, повідомляється про це звичайними дипломатичними каналами.
Наприкінці серпня міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто також схвалив вітальну заяву Шандора Федора. Здавалося, усі перешкоди для вступу на посаду нового українського посла знято. Але знову минули місяці без жодних новин щодо призначення нового голови місії.
Наприкінці січня цього року агенція “Укрінформ” в інтерв’ю міністру закордонних справ Дмитру Кулебі, зокрема, запитала, коли Шандора Федора буде призначено послом України в Угорщині. Глава української дипломатії тоді зазначив, що цього досі не сталося з двох причин. Один – юридичного характеру, оскільки служив у Збройних силах України. Ще однією причиною він назвав відновлення спецперевірки кандидатів у посли, однак повідомив, що справа майбутнього посла знаходиться на завершальній стадії цієї перевірки. Кулеба додав: “Найближчим часом може бути призначено Шандора Федора”.
Минуло сім місяців.
За нашою інформацією, після двох років добровільної військової служби Шандор Федір був переведений у запас у зв’язку з призначенням послом у лютому цього року. Після цього, згідно з правилами призначення на посаду посла, він пройшов перевірку національної безпеки та подав декларації, необхідні для його призначення.
З цього можна зробити висновок, що кандидата закарпатського походження утримують від Києва.
За даними преси, в МЗС України немає єдиної думки щодо його особи. Раніше також була інформація, що не всі зацікавлені в покращенні українсько-угорських відносин і їх намагаються підірвати, хоча призначення кандидата з угорським походженням також є жестом з боку України щодо Угорщини.
Знаків запитання щодо призначення Шандора Федора послом стає все більше. Тому ми звернулися до Міністерства закордонних справ у Києві з проханням прояснити ситуацію. У листі-відповіді, надісланому нашій редакції, вони цитують частину 3 статті 14 закону «Про дипломатичну службу», згідно з якою надзвичайний і повноважний посол України призначається на посаду главою держави за поданням міністра закордонних справ.
«Згідно з дипломатичною практикою, номінація та призначення послів є тривалим процедурним процесом. МЗС не буде публічно коментувати ці процеси до оприлюднення указу про призначення дипломата на офіційному сайті Офісу президента», – йдеться у стислій і досить беззмістовній заяві. Схоже, Володимир Зеленський ще не визначився з призначенням нового посла в Будапешті.
До цього часу Шандор Федір намагався активно сприяти українсько-угорським відносинам, іноді він писав про українсько-угорську дружбу, але він також відіграв ключову роль у зборі коштів на суму понад 280 мільйонів угорських форинтів, який розпочали мирні угорці, які воювали в закарпатському батальйоні – між іншим, угорського походження – для військових України.
Про українсько-угорські відносини Федір розповів у великому інтерв’ю виданню Kárpáti Igaz Szo:
«Не варто забувати, що Угорщина була однією з перших, хто визнав незалежну Україну. Угорці не відвернулися, коли ми потрапили в енергетичну кризу, Угорщина постачає природний газ в Україну. Угорці відкрили кордони та прийняли українських біженців так само, як інші європейські країни. У довгостроковій перспективі вони допомагають українським біженцям процвітати, інтегруватися, продовжувати навчання тощо. Угорщина – єдина країна, яка розширила можливість безкоштовного проїзду для українських біженців. Я вірю, що відносини між двома країнами знову стануть добрими, в чому зацікавлені обидві сторони».
Посада посла України в Будапешті вакантна вже два роки. На початку липня 2022 року президент Володимир Зеленський відкликав Любов Непоп, яка сім років була послом. Згідно з тодішнім прес-релізом Офісу президента України, незабаром на станцію може бути призначений новий дипломат, і в прес-релізі йдеться, що зміна є звичайною частиною дипломатичного процесу. П
ісля початку війни дипломат кілька разів звертався до угорців із різкими посланнями, нарікаючи, серед іншого, на те, що угорський уряд не надає суттєвої допомоги атакованій Україні. Тоді як Угорщина проводить найбільшу в своїй історії гуманітарну операцію, в рамках якої прийняла півтора мільйона біженців з України. Вони постійно підтримують українське населення, відправили десятки вантажів допомоги в Україну, допомагають з опікою біженців на Закарпатті. Угорщина підтримує відбудову України 3,5 мільярдами форинтів, а також будує школу та лікарню в Бучі Київської області.
З моменту відкликання посла обов’язки голови представництва тимчасово виконує закарпатець Іштван Балог.
Водночас 29 вересня виповнюється рік, як посол Угорщини в Києві Хайзер Антал вручив вірчі грамоти президенту України Володимиру Зеленському. Дипломат змінив на посаді закарпатця Іштвана Ійдьярто, який обіймав цю посаду з 2018 року. Антал Хейзер отримав лист про призначення від Президента Республіки 9 травня 2023 року, тож він зміг зайняти свою нову посаду менш ніж за п’ять місяців. Під час свого першого візиту на Закарпаття дипломат в ексклюзивному інтерв’ю нашому виданню розповів, що зустрівся з Шандором Федором під час неофіційної неформальної зустрічі за сприяння Генерального консула Угорщини Йожефа Бачкаї в Ужгороді.
– Ми потиснули один одному руки, випили кави, тому у нас вже була особиста зустріч. Я сподіваюся, що якщо він розпочне свою підготовку в МЗС України, ми також матимемо можливість зустрітися та поговорити в Києві до того, як він займе свою посаду в Будапешті. За звичаєм посла, який покидає країну, запрошує на прощальну зустріч інший посол, який працює в країні-партнері. Сподіваюся, що так воно і буде і скоро це станеться. Він справив на мене гарне враження. Судячи з його публікацій у Facebook, він симпатичний. У нього хороші стосунки з Угорщиною, ми сподіваємося, що це буде стосуватися, навіть якщо він працюватиме в Будапешті», – сказав Антал Хейзер у жовтні минулого року.
Довідково:
Віктор Микита: «…Я вважаю правильним, щоб Україну в Будапешті представляв закарпатець з угорським корінням, який також володіє угорською мовою»
Наприкінці липня ми взяли більш розгорнуте інтерв’ю з губернатором Закарпаття Віктором Микитою. Під час розмови також йшлося про призначення Шандора Федора послом. Ми запитали голову Підкарпатської повітової військової адміністрації, що він думає про незавершене призначення посла в Угорщині та чому його призначення на посаду затягується.
– Я підтримаю будь-яку кандидатуру на посаду посла, яку запропонує на цю посаду президент. Зі свого боку вважаю правильним, щоб Україну в Будапешті представляв закарпатець з угорським корінням, який також володіє угорською мовою. Водночас це дуже складне завдання, чи не найскладніша країна з цієї точки зору Угорщина, тому що там теж треба боротися з російським впливом, треба боротися з російськими спецслужбами. Я не в змозі отримувати інформацію про хід призначення послів. Я вважаю, що його потрібно готувати до цієї посади. Бути дипломатом – справа непроста, потрібен професійний досвід. Ви повинні знати політичну та геополітичну ситуацію, виклики для України на міжнародній арені. Ви повинні розпізнавати ворогів і друзів. Думаю, зараз його готують до виконання цих завдань, – вважає Віктор Микита.
Довідка 2
Професор з окопів
Шандор Федір народився в Ужгороді в 1975 році, його батько угорсько-словацького походження, мати українсько-італійського походження. Спочатку він отримав ступінь з історії (1997), а потім ступінь з права (2002) в Ужгородському державному університеті. Короткий час викладав історію та географію в середній школі в Ужгороді, а також пробував свої сили як журналіст і радіоведучий.
Згодом здобув наукові ступені, з 2007 року є кандидатом соціологічних наук, з 2014 року – доктором філософських наук. Очолює кафедру соціології та соціальної роботи Унґварського національного університету, але раніше він також був заступником ректора університету. Також працює туризмознавцем, очолював Закарпатську туристичну організацію.
На його рахунку реалізація численних туристичних і культурних проектів. Його краєзнавчі праці наразі видано десятьма різними мовами. Опубліковано 108 наукових публікацій.
Шандор Федір також активно займається спортом. Він був гравцем команди з американського футболу Ungvár Favágók протягом багатьох років. Він є президентом Окружної асоціації американського футболу, регбі, бейсболу та софтболу та Асоціації петанку міста Унгвар.
У 2020 році пішов у політику та був обраний до Закарпатської обласної ради як кандидат від партії «Слуга народу», яка носить ім’я президента України Володимира Зеленського. Він є лідером фракції партії на загальних зборах.
24 лютого 2022 року, у день початку повномасштабної війни в Україні, він пішов добровольцем до української армії воювати проти російських окупантів, хоча не мав жодної військової підготовки. Близько двох років служив у підрозділі 68-го батальйону «Підкарпатські дракони» 101-ї окремої бригади територіальної оборони. Саме тоді було зроблено його легендарне фото, на якому він читає лекцію студентам з окопів по мобільному телефону. Відтоді Шандора Федора, який має звання сержанта, називають «окопним професором». У лютому цього року після демобілізації повернувся до кафедрального собору і волонтерами допомагає закарпатським воїнам, які служать в армії. Щосереди він викладає на своїй сторінці в соцмережі короткі пізнавальні відео, в яких популяризує Угорщину, угорську мову та угорську культуру. У січні 2023 року в Ужгороді відбулося урочисте відкриття міні-статуї на його честь.