ТОП-10 кращих об‘єктів культурної спадщини Закарпаття

Під терміном «культурний туризм» ми найчастіше розуміємо відвідання історичних, культурних або географічних визначних пам’яток. Мета таких подорожей – ознайомитися з туристичними визначними пам’ятками (пам’ятниками історії, архітектури, мистецтва; природними і етнічними особливостями; сучасним життям народу).
1. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – Горянська ротонда, Ужгород
Горянська церква Покрови пресвятої Богородиці — найдавніша мурована пам’ятка Ужгорода й один з найстаріших храмів України, зараз це шестикутна будова ХІ-ХІІІ ст., в товщу стін якої врізано шість навпівкруглих ніш із трьома вікнами, зверху на будові лежить полегшений тамбур із шістьма вікнами, а внутрішні стіни розписані у ХІV ст. художниками в стилі італійської проторенесансної школи Джотто. Фрески відображають картини з Нового Заповіту і життя Христа, наприклад: “Благовіщення”, “Втеча в Єгипет”, “Поклоніння волхвів Христу”, “Тайна вечеря”, “Христос перед Пілатом”, “Шлях на Голгофу”, “Розп’яття”.
2. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – Струківський храм, Ясіня
У червні 2013 року храм Вознесіння Господнього (Струківська) увійшов до числа українських дерев’яних церков, включених до Списку світової спадщини ЮНЕСКО.
Дерев’яний храм збудовано в 1824 р. і є головною складовою ансамблю, що підкреслюється розміщенням на кращій для огляду мисоподібній ділянці.
Розпланувально-просторова структура храму – хрещата, в ній середохрестя (5,5:5,5 м) ширше за прилеглі зруби (3,5 м), а північний і південний зруби коротші за східний і західний. Усі прируби перекриті коробовими склепіннями з двома перехресними сволоками та двосхилими під ґонтом дахами з трикутними фронтонами, завершеними маківками. Центральний четверик через трикутники переходить у восьмерик, завершений восьмигранним наметом і маківкою з перехватом. Рівень гребенів прирубів досягає низу кавового намету, що сприяє гармонійній взаємопідпорядкованості й урівноваженості всіх об’ємів храму та його монументальності.
3. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – стародавні винні підвали Добо, Середнє
Побудовані у XVI сторіччі, ці підвали вважаються найдавнішим центром виноробства у всьому Закарпатті.
Підвали були закладені 1557 року Франциском Стефаном і Домініком Добо, про що свідчить кам’яна табличка біля старого входу в підземелля. Будівництво підвалів велося силами полонених турків. Їх загальна довжина склала 4,5 км. Спочатку підвали грали роль підземного притулку при нападі ворогів, однак поступово перетворилися на виносховище. Тунелі висічені в туфі — пористій породі вулканічного походження. У середині постійна температура 12 оС, що є ідеальними умовами для витримки вина.
4. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – палац Шенборнів, Берегвар
Цей палац був побудований графом Ервіном Фрідріхом Шенборн-Бухгаймом у 1890—1895 роках. Сам мисливський замок побудований у неоромантичному стилі, що поєднує романські та готичні мотиви. Цікаво відзначити, що початково палацової каплиці не було і замість неї був прохід, а каплиця зявилася на початку ХХ століття, а також найближчий до озера корпус став двоповерховим.
Замок прикрашений багатим декором (барельєфи, флюгери, вітражі) на тему родової геральдики графів Шенборнів; функціонує баштовий годинник з курантами.
5. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – Найдавніший дерев’яний храм України, Колодне
Храм святого Миколая Чудотворця — одна з найвидатніших та найдавніших пам’яток українського церковного будівництва, приклад синтезу архітектури, монументального настінного живопису і прикладного декоративного мистецтва XV-XVIII століть. Первісно збудована 1470 року.
6.Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – Ужгородський замок, Ужгород
Ужгородський замок ХV-XVІІІ ст.ст. – є найдревнішою і найціннішою історико-архітектурною будовою міста Ужгорода. Згадки про існування укріплення Гунг на час переходу угорців у кінці ІХ століття через Карпатські перевали у Тисо-Дунайську низовину зустрічаємо в угорських літописах ХІІІ століття, у яких також описаний мужній слов’янський князь Лаборець. У кінці ХІІІ – початку ХІV століття Ужгородський замок значно укріплюється, розпочинається будівництво кам’яної фортеці.
Зовні Ужгородський замок має вигляд могутньої оборонної споруди у формі трапеції, на кожному куті якої розміщені бастіони, трохи висунуті у бік рову і з’єднані фортечною стіною. На кутових баштах було встановлено артилерію, що тримала під обстрілом усі підступи до замку. П´ятий бастіон, кілевидної форми, знаходиться з північного фасаду замку. Поруч із чим бастіоном колись була ще одна брама, що вела до замку, її сліди збереглися до нашого часу. Вона з’єднувала замок із зовнішнім, так званим «гусарським» замком, побудованим із дерева. Всередині Ужгородського замку є внутрішній дворик розміром 25 на 25 метрів з колодязем, що постачав гарнізон водою.
7. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – філармонія (колишня синагога), Ужгород
Синагога, побудована за проектом архітекторів Дюли Паппа та Ференца Саболча у псевдомавританському стилі; відкрита в 1904 році. Зараз приміщення використовує Закарпатська обласна філармонія.
Сама будівля стояла на цоколі з рожевого мармуру, стіни її були облицьовані декоративною клінкерною цеглою і червоними керамічними плитами, портал вікон прикрашений червоним штучним мармуром. Яскравим елементом фасаду будівлі був центральний балкон зі зображенням зірки Давида, вписаної у велике коло. Вінчали будівлю символічні Скрижалі Заповіту.
Пізніше у філармонії був встановлений орган з трьома клавіатурами, один з найкращих в Україні орган з трьома клавіатурами та 2250 трубами.
8. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – деревяний храм, Ужок
Розповідають, що первісно храм збудували високо на схилі гори, але старим людям було важко туди підійматися і церкву перенесли вниз по схилу, майже до дороги. У єпископській візитації 1751 року говориться про нову церковну будівлю в Ужку, забезпечену всіма книгами та двома дзвонами.
Храм архангела Михайла — це пам’ятник дерев’яного зодчества бойківської школи, який збудований на виступі високого пагорба. Три квадратних в плані зруби визначили композицію його обсягів, де домінанта належить середньому, верх якого має два квадратних в плані заломи й шатрове завершення.
Храм квадратний у плані, центральний зруб ширше інших прямокутних зрубів.
Зруби центрального і східного обсягів перекриті шатровими верхами з заломами На плоскому перекритті бабинця влаштовані емпори, над якими підіймається невисока каркасна дзвіниця з відкритою аркадою голосників під шатровим дахом. Спирається на випуски зрубів піддашшя далі переходить у дах.
Камерністю і доброзичливістю дихають потемнілі за століття колоди зрубів, фігурно оброблені на кутових з’єднаннях, схил даху, вхідні двері з широким одвірком, верхня частина якого зберегла дорогоцінний напис з іменами авторів цього архітектурного твору.
9. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – Кафедральний ХрестоВоздвиженський собор, Ужгород
Закладка собору відбулася у 1640 році. Дарчу грамоту на велику ділянку Замкової гори видав тодішній ужгородський господар — граф Іван Другет. У 1644 році будівництво було майже закінчене, але цьому перешкодила війна між Трансільванією та Австрією. Під час війни нові будівлі (колегія-школи — нинішня єпископська резиденція і храм) були пошкоджені, і тільки в 1646 році будівництво собору завершилося, після цього сюди була переведена єзуїтська колегія з міста Гуменного (Словаччина) — родинного маєтку графів Другетів. Собор спочатку слугував як храм для єзуїтського монастиря, який був у будинку резиденції єпископа.
Інтер’єр собору оформлений у стилі рококо. Кафедральний собор зазнав значних руйнувань під час війни угорського народу проти панування Габсбургів у 1703—1711 роках, але вже в 1718 році в ньому велася Служба Божа.
Важливе місце у загальному вигляді собору посідає чотириколонний портик коринфського ордеру. Центральна нава перекрита напів-циркульним склепінням.
Собор побудований з цегли, його головний фасад увінчаний трикутним фронтоном, до якого примикають восьмигранні триярусні вежі з курантами.
10. Рекомендовані і якісні об‘єкти культури – замок Паланок, Мукачево
Замок побудований на горі вулканічного походження заввишки 68 м і посідає площу 13 930 кв. м. Перші відомості про кам’яний замок відносяться до ХІ ст., коли король Угорщини Ласло І Святий дає вказівку укріпити фортецю кам’яними стінами від набігів кочівників. У 1321 р. король Карл Роберт запросив майстрів з Італії для розбудови фортеці. У 1396 р. право на володіння замком дістав родич короля Жигмунда І, князь подільський Федір Корятович. Пізніше за наказом Ласло ІІ фортеця перейшла до угорської корони, право володіння нею діставав старший у королівському роді. Під час визвольної війни угорського народу 1703—1711 рр. фортеця була взята військами Ференца ІІ Ракоці і стала на час повстання його резиденцією.
Потужна фортеця займає площу майже 14 000 м2 та розміщується каскадом на трьох терасах. Ви побачите найстаріший Верхній замок з закритим двором, колишніми князівськими палатами, екуменічною каплицею та трьома вежами, що височіє на вершині гори, нижчий на 6 метрів Середній замок, де були зосереджені переважно господарські та службові приміщення та непідступний Нижній замок з міцними бастіонами.
 Федір Шандор, президент Закарпатської туристичної організації