Товариство підкарпатських угорських скаутів (KáMCSSZ) виховує майбутнє покоління

Товариство підкарпатських угорських скаутів (KáMCSSZ) – це надійна точка в житті молоді, на яку можна покластися навіть у найважчі часи. У цій спільноті ніколи не бракує веселощів, самовдосконалення та єдності. У майбутньому вони хочуть залучити ще більше дорослих і створити власний кемпінг. У нашій новій серії ми представляємо місцеві молодіжні та студентські організації, які прагнуть підтримати та збагатити життя закарпатської молоді.

Найстаріша та найактивніша угорська молодіжна просвітницька організація Закарпаття була заснована у 1991 році і з того часу неухильно здійснює свою діяльність. Ми запитали одного із засновників, теперішнього президента KáMCSSZ про довоєнні та сучасні умови. Пал Поповічс сказав, що донині рух тут організовано на основі принципів засновника Роберта Баден-Пауелла (Бі-Пі) у 1907 році та вказівок його угорських послідовників Пала Телекі та Шандора Сіка.

– До війни як вдавалося мотивувати молодь?

– Понад 30-річна організація завжди була активною, її стабільність походить від чітко визначених основних принципів та методів навчання. Ми робимо наголос на релігійній освіті молоді незалежно від партійної політики. Ми не класична молодіжна організація, ми працюємо на майбутнє. Для тих дітей, які приєднуються до нас добровільно, ми намагаємося створити простір спільноти для розвитку та пропонуємо програми для цього, за допомогою яких вони можуть краще пізнати та оцінити себе, легше знайти шлях до Бога, розкрити власні цінності, навчитися порядку, дисципліни та відповідальності, розвинути лідерство та взірцеве ставлення.

Закарпатська організація розпочала свою діяльність у 1991 році, коли були сформовані перші скаутські патрулі в Берегові, Чонгорі, Хусті, Мукачеві, Тячеві,  Ужгороді. 15 грудня 1991 року в Мукачеві відбулися установчі збори Товариства угорських скаутів Закарпаття. Через рік у Хусті на березі Тиси відбувся перший скаутський табір, у якому взяли участь понад сто скаутів. У наступні роки їх членство динамічно зростало, на кінець 1990-х вони налічували майже 800 членів.

– Він очолює KáMCSSZ з 2009 року. Під час нашої останньої розмови він визначив кількість членів скаутського товариства в 400 осіб і сказав, що скаутські групи є в Берегові, Чопі, Мукачеві та Берегдийді. У Бене також є менша громада, і ми знаємо про засновників ще кількох команд у . Наразі де ще діють скаутські групи і в якій кількості?

– Список правильний і зараз, але озирнімося трохи назад: у 1991 році, після розпаду Радянського Союзу, було закладено ґрунт для такої громадської організації. Був великий попит на те, щоб молодь кудись входила, отримувала програми та якісну роботу. Таким чином, частина вербування була простою, тому вдалося розширити асоціацію з перших семи осіб, які кваліфікувалися як офіцери-скаути, до кількох сотень за рік. Але навіть тоді у нас була така ж проблема, як і зараз: у нас ніколи не було достатньо лідерів, щоб можна було взяти на роботу всіх тих, хто подав заявку стати скаутами. Наша увага зосереджена на малих громадських роботах, для яких нам потрібно якомога більше вахтерів, які регулярно займаються з дітьми.

Ми дуже хочемо – і в нас вже були успішні спроби до війни – залучити дорослих, які, наприклад, у дитинстві не були скаутами, а зараз їм це було б цікаво.

Адже скаутом можна стати навіть дорослим, у нас на початку теж не було скаутського досвіду та знань. Закликаю всіх, хто хоче займатися вихованням дітей незвичайним способом, за методикою, яка успішно перевірена понад сто років, звертатися до нас з довірою, ви не пошкодуєте. Що стосується кількості людей, то нас менше, ніж у першому десятилітті, але не тому, що скаутинг менш популярний, а тому, що створюється все більше молодіжних організацій, і вибір збільшується, а кількість молоді на Закарпатті не зросла пропорційно, і фактично багато з них емігрували.

– Як підтримати молодь під час війни?

– Навіть події 2014 року зачепили нас тоді і зараз, багато дорослих скаутів і лідерів пішли. Ми сумуємо за ними, ми чекаємо їх повернення, але зараз ми повинні зосередитися в основному на тих, хто залишився вдома. Для них ми намагаємося запропонувати програми, враховуючи політичну та економічну ситуацію, які трохи відривають їх від реальності та змушують забути про труднощі, а також підкреслюють, що добре бути вдома.

Незважаючи на війну, ми організовуємо командні табори, є вартові класи, є мандрівки, виїзди на ферми та інші програми. У рамках кампанії «Віфлеємський вогонь миру» ми щороку несемо світло любові в угорські громади, але Вогонь Єдності, започаткований нашою скаутською асоціацією, вже традиційно осяє весь Карпатський басейн і навіть за його межами. Як ініціатори програми, ми також піднімаємо та поширюємо добрі новини закарпатців та показуємо, що ми активні та оптимістичні.

Ніщо краще не підтверджує видатну діяльність організації, як те, що у 2021 році вона отримала високе державне визнання – премію Золтана Каллоша для угорців за кордоном. У 2023 році ми також отримали Угорську молодіжну нагороду за видатну професійну діяльність у сфері молодіжних справ та управління талантами.

– Які плани на майбутнє? 

– Наша велика мрія – мати власну скаутську базу в горах. Це матиме кілька функцій: кемпінг, центр скотарства, місце для наметів, зірковий туристичний пункт, навчання та інші програми, пов’язані з природою. У нинішній період, коли досить важко знайти спокійне, красиве та доступне наметове містечко, це було б дуже актуально. Плани вже виконані, ми також придбали нерухомість за підтримки уряду Угорщини, і зараз шукаємо кошти для її реалізації.

– Отже, ви впевнені, що закарпатський угорський скаутинг існуватиме й надалі.

— Це навіть не питання. Нинішній складний період не означає, що ми припиняємо роботу чи втрачаємо імпульс. Молодь зацікавлена ​​в скаутингу, у нас дуже хороші громади, і коли настане більш спокійний період, нас буде ще більше, але вже зараз ми намагаємося зробити все, щоб якомога більше популяризувати скаутинг і сприяти розвитку організації.

Ті, хто вдома, дуже вдячні за цю діяльність і раді, що ми працюємо. Багато виїхало, але нас ще достатньо.

Більше того, багато з тих, хто виїхав, коли можуть, так чи інакше допомагають життю наших скаутів і роботі товариства, навіть об’єднуючи закарпатських скаутів в Угорщині та організовуючи для них програми, адже важливо, щоб наша скаутська спільнота де б він не був, залишайся. Кожен там, де є, виконує свою роботу і допомагає, чим може. Але я думаю, що ми, ті, хто залишився вдома, відіграємо надзвичайно важливу роль у тому, щоб люди тут не були песимістами, а вірили в краще і в краще майбутнє.