У Берегові відбулася презентація книжки про катакомбну службу на Закарпатті

13 листопада в стінах Греко-католицького центру ім. Елемира Ортутая відбулася презентація книжки «Катакомбна служба на Закарпатті». Це видання про історію, віру та відданість, про роки, коли через релігійні репресії в часи Радянського Союзу Закарпатська греко-католицька церква була змушена діяти таємно.

Священник Іштван Мароші, директор Берегівського греко-католицького коледжу ім. Елемира Ортутая, у своїй вступній промові зупинився на трьох аспектах: 80-й річниці так званих «маленьких робіт», коли тисячі місцевих жителів забрали на каторжні роботи; тривалому періоді радянської окупації, що принесла репресії та релігійні переслідування, а також місячнику угорської науки та Дні угорської мови 13 листопада, які звертають увагу на важливість збереження культурної спадщини. Таким чином, під час презентації видання було віддано шану минулому та витримці греко-католицької церкви.

Єпископ Мукачівської греко-католицької єпархії Теодор Мацапула повідомив, що створення книжки вимагало тривалої кропіткої дослідницької роботи, та наголосив, що без знання історії ми не можемо зрозуміти себе, а без уроків минулого важко зорієнтуватися в майбутньому.

Голова Комісії національної пам’яті Рейка Фелдварі розповіла, що в книжці представлено родинні історії, сповнені героїчної відданості своїй вірі, та життя релігійних громад. Вона відзначила, що видання базується на дослідженнях і документації, які свідчать про силу віри та стійкість громад.

Андраш Кіш, директор Асоціації Hierotheos, наголосив на великому значенні того, щоб християни, які живуть вільно, з правом на свободу, залишалися вірними своїй спадщині.

Модератором презентації виступила історикиня, викладачка Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ Єлизавета Молнар. Книжку репрезентували Томаш Вегше та Дьордь Янка, викладачі ніредьгазького Греко-католицького інституту релігієзнавства ім. св. Афанасія, Ібоя Надь, викладач Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, та Дьордь Дупко, письменник, дослідник ГУЛАГу, відповідальний секретар Свалявського меморіального парку.

У книжці описано історію Закарпатської греко-католицької церкви в період після Другої світової війни. Під час радянської окупації церква зазнала серйозного політичного тиску: священників засуджували до каторжних робіт, ув’язнювали або змушували приєднуватися до Православної церкви. Незважаючи на переслідування, багато священників і віруючих узялися за таємне служіння і зберегли віру в прихованому, так званому катакомбному, служінні.

Наприкінці 1980-х років, коли влада Радянського Союзу почала слабшати, виникла нагода для відродження церкви. Відбулися перші публічні літургії, паломництва, церковні зібрання, що поклало початок процесу відбудови. У 1991 році церква отримала офіційне визнання. Це було початком нової ери на Закарпатті: стала можливою відбудова установ і відкрите сповідування віри.

Декан Берегівського угорськомовного деканату Мукачівської греко-католицької єпархії Ференц Демко у своїй заключній промові підкреслив, що книжка нараховує 576 сторінок і представляє не лише великі за обсягом, але й глибокі за змістом історії. Він висловив сподівання, що дослідження не закінчиться на цьому, а триватиме й надалі та стане історією відродження й розвитку церкви.