ДСУУ

Демократична спілка угорців України

Вербна неділя

5/5

Вербну неділю відзначають 2 квітняЦей день краще присвятити відпочинку і богослужінню

 

Християни західного обряду 2 квітня відзначають Вербну неділю. Також цей день має кілька інших назв: “шуткова” або “квітна” неділя. Далі ми розповімо, які традиції, заборони і повір’я має це свято.

Трішки історії. Згідно християнських вчень, у цей час Спаситель Христос їхав до Єрусалиму на ослику і миряни застеляли перед ним дорогу пальмовим листям. Оскільки в Україні пальми не ростуть, їх замінили вербовими гілками. Це дерево здавна є шанованими серед нашого народу, бо воно сповіщає про прихід весни, а також має низку цілющих властивостей.

Традиції свята: У Вербну неділю святять вербу. Зранку на Богослуження сходяться всі – старі й малі, – бо “гріх не піти до церкви, як святять вербу”. Коли закінчується відправа і священик окропить гілля свяченою водою, то діти – одне поперед одного – стараються якнайшвидше дістати вербу і тут же проковтнути ії по кілька “котиків” – “щоб горло не боліло”. Також в нашій країні існував звичай носити свячену вербу з церкви до церкви. Це робилося не тільки в суботу, а і в неділю.

Також господарі, повертаючись з церкви з свяченою вербою, не заходили до хати, а відразу ж садили на городі по кілька гілок або – якщо було близько – то в полі, “щоб росла Богові на славу, а нам, людям, на вжиток”, а решту, що залишилася, несли до хати і ставили на покуті під святими образами. Якщо, ввійшовши до хати, заставали когось, хто проспав заутреню, то били його свяченою вербою, примовляючи:

Не я б’ю – верба б’є,

За тиждень Великдень,

Недалечке червоне яєчко!

Молоді хлопці та дівчата билися свяченою вербою ще й коло церкви, та й дорогою, як додому йшли, а б’ючись, примовляли:

Будь великий, як верба,

А здоровий, як вода,

А багатий, як земля!

Інші повір’я: Свяченій вербі приписується магічна сила. Коли вперше навесні виганяють скот на пасовисько, то свяченою вербою – “щоб нечисть не чіплялася до тварин”. Більше того, викидають гілля свяченої верби надвір під час граду – “щоб град зупинився”. Верба має важливе значення в народній медицині. Коли хворіють люди або тварини, то знахарі варять свячену вербу разом з цілющими травами і дають зілля хворій людині чи тварині – у повній надії, що “допоможе”.

Заборони: У Вербну неділю забороняється їсти м’ясо, яйця і молочні продукти, оскільки ще триває Великий піст 2023. Однак на честь свята дозволяється невелике послаблення – можна їсти рибу. Також в цей день не можна важко фізично працювати, робити щось на городі чи в саду. Цей день краще присвятити відпочинку і богослужінню.

 

Facebook
Twitter
НОВИНИ

Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

ЗАКОН УKPAÏHИ Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів
щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

Культура

Петефі 200

Відкриття виставки Стефана-Арпада Мадяра «Шандор Петефі та його сучасники» за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Угорщини в Україні Антала Хеізера