Започатковано нову ініціативу ЄС і Ради Європи задля сприяння різноманітності та рівності в Україні

26 вересня 2023 року у Кракові (Польща) відбувся запуск спільного проєкту Європейського Союзу та Ради Європи «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин в Україні».

Партнери та партнерки з України зібралися разом із фахівцями та фахівчинями Ради Європи та Європейського Союзу, щоб обмінятися думками щодо законодавчих реформ у сфері протидії дискримінації та подолання стигматизації в Україні, а також забезпечення захисту прав осіб, які належать до національних меншин. Наразі заплановано конкретні заходи відповідно до Плану дій Ради Європи для України на 2023-2026 роки «Стійкість, відновлення та відбудова» і Висновку 2022 року щодо заявки України на членство в Європейському Союзі.

Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак, який відкрив захід, наголосив: «Прагнення забезпечити рівність і повний доступ до прав та можливостей для всіх членів суспільства є важливою частиною місії Ради Європи. Це особливо важливо під час війни та в післявоєнний період. З цієї причини поточний План дій зосереджено на підтримці всіх органів влади України та інших зацікавлених сторін у забезпеченні інклюзивності та недискримінації і захисту прав національних та інших груп меншин під час війни та у процесі післявоєнної відбудови. Спільний проєкт Ради Європи та ЄС, що запущено сьогодні, створений спеціально для того, щоб сприяти досягненню цих цілей».

Віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина зазначила: «Україна як невід’ємна частина європейської сім’ї та майбутній член ЄС віддана дотриманню фундаментальних європейських цінностей, основою яких є права і свободи кожної людини, а також рівність. За останній рік ми прийняли ключові рішення щодо посилення політики та законодавчої бази захисту прав національних меншин. Новий закон прийнято на основі рекомендацій Венеційської комісії, а уряд підготував комплексну державну програму на наступні 10 років. Ми продовжуватимемо діалог із громадами для спільної розробки сталих рішень і політик».

Перший заступник Міністра освіти і науки України Євген Кудрявець нагадав присутнім: «Хоча війна торкнулася кожного українця, національні меншини опинилися в особливо складному становищі. Врівноважити нашу унікальну культурну та мовну ідентичність із труднощами збройного конфлікту є викликом. Проте ми були непохитними в наших зусиллях підтримувати освітні права національних меншин і продовжуватимемо нашу підтримку в цьому сенсі. Європейський Союз має різноманітність культур і національностей, що не тільки надихає, але й є для нас орієнтиром».

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець акцентував увагу на необхідності покращення захисту прав осіб, які належать до національних меншин. «Україна – це мультикультурна родина, яка обрала євроінтеграційний шлях. Підтримка ініціатив щодо розвитку толерантності, безумовно, зменшить соціальні конфлікти, що є одним із головних завдань України як демократичної країни».

Недискримінацію як важливу частину захисту прав людини та основну сферу спільної роботи Ради Європи та Європейського Союзу підтвердив Голова Департаменту з питань антидискримінації Рада Європи Халвард Горсет«Ми, як Рада Європи, тісно співпрацюємо з українськими установами, щоб забезпечити запровадження європейських стандартів як на центральному, так і на місцевому рівнях для сприяння недискримінації та захисту національних меншин і мови».

Про важливість реалізації проєкту з огляду на просування України до членства в ЄС відзначив заступник Голови Представництва Європейського Союзу в Україні Ремі Дюфло«Сьогодні ми продовжуємо наш діалог про основні права людини, про різноманітність як питання особливої ваги для української нації, одне з її надбань і основних цінностей. Найкращі антидискримінаційні стандарти українського законодавства та політики, розроблені у співпраці з європейськими партнерами України, забезпечать подальший здоровий розвиток її суспільства, культури та економіки».

Проєкт «Підтримка впровадження європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та прав національних меншин в Україні» спрямований на підтримку України на попередніх етапах переговорів про вступ до ЄС, зокрема, шляхом виконання Висновку 2022 року щодо заявки України на членство в Європейському Союзі шляхом приведення законодавства та політики у відповідність до європейських стандартів щодо боротьби з дискримінацією та захисту прав осіб, які належать до національних меншин (спільнот), забезпечення суспільного усвідомлення різноманітності та рівності. Проєкт спільно фінансується Європейським Союзом та Радою Європи та виконується Радою Європи.

Проєкт буде реалізовуватися в Україні з 1 липня 2023 року до 30 червня 2026 року.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *