Сьогодні продовжуємо розпочату нещодавно серію видання Kiszo.news під назвою “Творчість єднає” і знайомимо українського читача зі ще одним угорцем, якого знає весь світ, і який в тому числі жив і працював на Закарпатті! Знайомтесь, хто ще не знайомий – Бейла Барток.Днями виповнилось 143 роки, як він народився.
Бейла Барток вважається одним з найважливіших композиторів ХХ століття; він і Ліст вважаються найбільшими композиторами Угорщини.
Завдяки своїй збірці та аналітичному вивченню народної музики Бейла Барток був одним із засновників порівняльного музикознавства, яке згодом стало етномузикознавством.
Бейла Барток (угор. Bartók Béla Viktor János; 25 березня 1881, Нодьсентміклош, тепер Синніколау-Маре, Румунія — 26 вересня 1945, Нью-Йорк, США; в 1988-му р. перепохований в Будапешті) — угорський композитор, піаніст і музикознавець-фольклорист. Розвивав власну музичну мову, поєднуючи фольклорні елементи з математичною концепцією тону і ритмічної пропорції. Має велику музичну спадщину, яка включає шість струнних квартетів, концерти, оперу і великий дитячий педагогічний репертуар.
Бейла Барток народилася в невеликому банатському містечку Надьсентміклош в Королівстві Угорщина, Австро-Угорщина (з 1920 р. Sânnicolau Mare, Румунія) 25 березня 1881 року. Сім’я Бартока відображала деякі етнокультурні різноманіття країни. Його батько, Бела-старший, вважав себе ґрунтовно угорським, оскільки на стороні батька сім’я Барток була угорською нижчою дворянською родиною, що походить з графства Борсок (Móser 2006a, 44; Bartók 1981, 13), хоча його мати, Паула (народилася Паула Войт), мала німецьку мову як рідну мову, але була етнічно» змішана угорська» родовід (Bayley 2001, 16) дунайського швабського походження. Серед її найближчих предків були сім’ї з такими іменами, як Polereczky (мадяризований польський або словацький) і Фегиверес (мадяр).
Бела проявив помітний музичний талант дуже рано: за словами матері, він міг розрізняти різні танцювальні ритми, які вона грала на фортепіано, перш ніж навчився говорити в повних реченнях. До чотирьох років він зміг зіграти 40 п’єс на фортепіано, а мати почала формально викладати його наступного року.
Бейла була маленькою і хворою дитиною і страждала від важкої екземи до 5-річного віку. У 1888 році, коли йому було сім років, раптово помер його батько (директор сільськогосподарської школи). Тоді мати Бели взяла його та його сестру Ержебет жити в Надьселеш (сьогодні Виноградів, Україна), а потім у Братиславі.
У Pozsony Бейла дав свій перший публічний концерт у віці 11 років і мав теплий прийом. Серед творів, які він зіграв, була його власна перша композиція, написана двома роками до того: короткий твір під назвою «Курс Дунаю». Незабаром після цього Ласло Еркель прийняв його як учня.
У 1903 році Барток написав свій перший великий оркестровий твір «Кошут», симфонічну поему, який вшанував Лайоша Кошута, героя Угорської революції 1848 року.
З 1888-го до 1892-го. року Б. Барток жив у Виноградові (Закарпаття), там навчився грати на фортепіано і дав свій перший публічний концерт, на якому вперше виконав власну композицію.
До слова, Бейла Барток досліджував музичний фольклор багатьох народів, зокрема українського: зібрав (але не видав) близько 80 українських народних пісень. Одним з останніх творів його є обробка української народної пісні «Я купив на ярмарку ячменю» (Барток назвав її «Горе чоловіка»).
У творах 1900—1910-х рр. сполучав елементи архаїчного пісенного фольклору з гостродинамічними сучасними засобами вираження (п’єси для фортепіано, «Багателі», 1908, «Бурлески», 1911, «Варварське алегро», 1911, «Портрети» для оркестру, 1908, 2 струнних квартети — 1908 й 1915-17). Його новаторські твори, у тому числі опера «Замок герцога Синя Борода» (1911), не були прийняті консервативною критикою. Початок визнання Бартока пов’язаний із балетом «Дерев’яний принц» (тв. 1916). У період Угорської Радянської Республіки (1919) Барток разом із Золтаном Кодаєм розробив демократичну реформу музичного життя в країні, за що зазнав репресій у роки хортистського режиму. В 1919 був написаний один з найвидатніших його творів — балет «Зачарований мандарин» (пост. 1926).
Барток продовжував і в 20-ті рр. розвивати національні фольклорні елементи. Барток-піаніст виступав у країнах Західної Європи, США, в 1929-му навіть гастролював у СРСР.
У 30-х рр. у творчості Бартока намітився певний поворот убік більшої простоти й класичності стилю; Барток відмовляється від деяких крайностей звукового вираження, звертається до більшої тематичної ясності й чіткості образно-емоційних задумів (2-й фортепіанний концерт, «Музика для струнних, ударних і челести»).
У передвоєнні роки Барток займає антифашистську позицію. Він створює твори, що своєрідно виражають ідеї гуманізму й братерства народів. У сонаті для 2 фортепіано й ударних , скрипковому концерті, «Дивертисменті» для струнного оркестру національний тематизм яскраво поєднується з динамічною напруженістю, що передає тривожну атмосферу цих років. Загальна тенденція до демократизації творчості Бартока виразилася в створенні творів для музичної самодіяльності (обробка народних угорських пісень, кантата «З минулого», 1935), а також п’єс педагогічного репертуару (44 скрипкових дуети, і фортепіанний цикл «Мікрокосмос».
У період фашистської диктатури, в 1940-му, Барток емігрував у США, де не отримав визнання музичних кіл і вмер у бідності. З творів американського періоду найзначніший концерт для оркестру і фортепіанний концерт .
Найважливіше місце у творчості Бартока займають інструментальні твори — п’єси для фортепіано, 6 струнних квартетів, сонати й рапсодії для скрипки, багаточастинні твори для оркестру. Видатне значення мають наукові дослідження Бартока в області фольклористики. Барток сильно вплинув на формування композиторських шкіл 30-50-х рр. у країнах Східної й Південно-Східної Європи.
Посмертно визнаний гідним премії ім. Кошута (1948 рік) і Міжнародної премії Миру (1955 рік).
На честь Бартока названі вулиці в Ужгороді, Мукачеві, Берегові, Виноградові.
В м. Виноградів, на подвір’ї ЗОШ № 3, встановлено бюст Бартока. Іменем композитора названа місцева музична школа, в 2017 р. в місті відкрили міні-скульптуру із його зображення. Меморіальна дошка встановлена на будинку, де юний Барток жив у дитинстві.
На набережній Ужа, навпроти будівлі Генерального консульства Угорщини, «оселився» Бейла Барток із фонографом в руках. Міні-пам’ятник відомому угорському композитору відкрили до 80-річчя від дня його смерті 25 вересня 2015 року на Православній набережній, 12. На маленькій табличці поруч із скульптуркою вказана частота угорського Радіо Барток (105.5), на якому часто лунають його твори. Копія знаходиться в місті Виноградово. У 2020 було встановлено оновлену скульптуру, яку зробив скульптор Роман Мурник.
У м. Берегово на стіні Берегівської дитячої школи мистецтв ім. Золтана Кодая (який був другом композитора) в 2012 р. встановили меморіальну дошку на честь Бартока.
Довідка Kiszo.news
Мистецтво, музика, культура та прогрес не мають кордонів, вони об’єднують навколо прекрасного, навколо бажання жити в кращому світі. Саме тому сьогодні ми вирішили відкрити нову сторінку нашого видання – знайомити читачів із видатними постатями, митцями, культурними діячами, історичними постатями, а також винаходами, якими славиться Угорщина. Для чого? Щоб показати, що насправді ми всі цінуємо мир, добро, світло та красу. І що у різних націй на цій блакитній кульці за бажання більше спільного, ніж роз’єднуючого.