Монодрама за мотивами Яноша Кемені “Водяна відьма” мала великий успіх у Мукачеві та Берегові

У квітні угорський драматичний театр Закарпаття презентувала виставу. Днями Ева Мейстер, лауреатка Угорської мистецької премії, лауреатка премії EMKE-Achievement, Лицар угорської культури, поставила та зіграла монодраму “Водяна відьма” за мотивами однойменного роману Яноша Кемені, адаптованого для сцени Евою Меддьєші. Вистава відбулася в рамках благодійного туру акторки Закарпаттям. Окрім берегівської сцени, виставу також показали в Угорському домі ім. Міхая Мункачі.

Дія монодрами розгортається у другій половині 19 століття і розповідає про захоплююче життя живої жінки, з її падіннями та злетами, а також із неодмінним трансильванським гумором.

Життя сильної, розумної жінки розгортається в кар’єрі, сповненій викликів, романтичного кохання, трагедії та дивовижного успіху в бізнесі.

Водяна відьма Йолка народилася в місті Сасрюген, Трансільванія, і була єдиною “білою жінкою на плоту”. Її життя розгортається на тлі відносин народів Угорського королівства, від Хаваса до Великої рівнини, вздовж річок Муреш і Тиса, з 1830-х до 1914 року, аж до смерті водяної відьми.

Роль з глибоким почуттям і гострою драматичною силою виконує актриса Єва Мейстер, яка чудово зображує образ жінки, відомої як Водяна відьма, і дугу розвитку її характеру. Водночас вона блискуче зображує світ, що розгортається навколо неї, чудові засніжені околиці, метушливе життя порту в низині, долю і характер людей і типових постатей історичної Угорщини, багатонаціональної, поліетнічної Угорщини. Наприклад, про те, як жінці вдається вижити в чоловічому світі, як дівчина-лісничарка з Чітрі стає заможним торговцем деревиною, як їй вдається бути матір’ю шістьох дітей і водночас жінкою-плотогоном, яка має силу соромити чоловіків.

– 120-річчя від дня народження Яноша Кемені відзначатиметься з вересня 2023 року по вересень цього року. Єва Меддьєші написала монодраму на його честь”, – розповіла акторка.

– Це ваш перший візит на Закарпаття? – продовжуємо розпитувати Єву Мейстер.

– Ні, я була тут кілька років тому, на фестивалі шипшини у Великих Берегах. Я виступала в місцевій реформатській церкві. Я знала, що, незважаючи на воєнну ситуацію, в Берегові та Мукачеві я можу почуватися в безпеці. Я думала, що зможу принаймні зробити свій внесок у послаблення напруженості. Сподіваюся, мені це вдалося. Монодрама також увійшла до програми Déryné, а це означає, що її побачать у багатьох містах і селах Угорщини, але я сподіваюся в найближчому майбутньому вивезти “Водяну відьму” або одну з моїх інших вистав за межі країни.

Єва Мейстер була відомою і популярною акторкою Національного театру Таргу Муреш. Влітку 1987 року вона втекла до Угорщини з чоловіком і півторарічним сином, рятуючись від чотирирічних переслідувань режиму Чаушеску. Протягом 35 років вона віддано служить своїй нації, гастролюючи по Карпатському басейну та угорській діаспорі з 20 сольними виступами.

Чілла Гегедюш