Фаршанг (Farsang) – угорське народне свято, суть якого полягає в прощанні з зимою і урочистій зустрічі весни. Найближчим його аналогом можна назвати українську Масляну.
Карнавал триває від Водохрещення до попелястої середи, напередодні Великого посту, за сорок днів до Великодня. Конкретної дати святкування цього дня в календарі немає. В цілому ж, тривалість карнавалу варіюється в залежності від того, коли настає Великодня неділя.
Карнавал супроводжується розвагами, традиційними парадами в масках і костюмах коней, лелек, ведмедів. Скрізь, від великого міста до маленького села – веселощі, народна музика і танці. У Будапешті в цей період насичена програма заходів – від балів до святкових концертів. У ці дні всі вулиці угорського містечка Мохач традиційно заповнюють Бушояраші, одягнені в кошлаті кожухи і в маски зі страшними рогами. Головними дійовими особами карнавалів у багатьох регіонах країни є молоді хлопці в страхітливих масках зі шкіри. Вони шумлять, лякають перехожих, молодих дівчат. Дні проведення карнавалу вважаються «весільним сезоном».
В якості основних страв перевага віддається різним видам м’ясних виробів. Згідно зі звичаєм, останні дні карнавального періоду називаються «карнавальний хвіст» – неділя, понеділок і вівторок.
У ці три дні проводяться грандіозні карнавали, а закінчуються народні веселощі «попелястою середою».
Кулінарним символом свята є фанки (farsangi fánk), пончики з різними начинками. Це маленькі рум’яні булочки, що смачно пахнуть цукром пудрою, з’їдаються вмить, не встигнувши охолонути.
Відтак, приготуємо фанки.
Інгредієнти:
- Борошно вищого сорту – 350 гр
- Тепле молоко 150 мл
- Яйце 2 шт
- Сухі дріжджі 13 гр
- Цукор 25 гр
- Сіль – щіпка
- Вершкове масло 25 гр
- Рослинна олія для фритюру
- Цукрова пудра
- Конфітюр або повидло за смаком
До теплого молока додаємо покришені дріжджі, цукор, сіль, добре перемішуємо, даємо трохи відпочити, наакривши рушником, десь хвилин 20. У великій ємності просіюємо борошно, вмішуємо вершкове масло кімнатної температури, додаємо нашу опару. Вимішуємо еластичне тісто, яке має добре відставати від рук, не бути твердим. Якщо вам здається, що тісто туге – додайте кілька ложок молока. Кульку з тіста залишаємо підміматися у теплому місці, накривши рушником. Десь за годину, півтори – тісто підніметься.
Добре вимішуємо, розкачуємо пласт товщиною близько 5-6 мм та вирізаємо кружечки. Наші бабусі, зазвичай, використовували чашку або іншу кухонну ємність, що була під рукою.
Кружечки викладали на деко та дали постояти ще хвили 15-20 Глибоку каструлю з товстим дном нагрівали з олією, у кількості, щоб накрила випічку. Випікають фанки по кілька штук, обережно викладаючи до каструлі або пательні. Вогонь при цьому зменшуємо до мінімуму. Ретельно слідкуємо, щоб ніжні фанки не пригоріли. Тісто добре піднімається, всередні фанки пористі, майже пусті, то ж можна начити їх варенням або конфітюром, який люблять у вашій родині. Зверху теплі фанки обов’язково присипати цукром-пудрою.