ДСУУ

Демократична спілка угорців України

Єврейська історія рідного міста: лікар родом з Берегова презентував унікальну книгу у Будапешті

5/5

У Будапешті лікар-терапевт Томаш Голдбергер (Dr. Goldberger Tamás), родом із закарпатського Берегова, презентував свою книгу-дослідження про єврейську історію рідного міста.

Над книгою під назвою “Az Egyszer volt beregszászi zsidó polgárok” (“Жили-були колись євреї у Берегсасі”) він працював протягом 4-5 років. Це досить великий 328-сторінковий фоліант, в якому 400 фотографій. Книга охоплює майже 1000 років історії єврейства у світі та на Закарпатті, пише neokohn.hu.

“Ця тривала праця стала для мене своєрідною терапією”, – каже Голдбергер.

Окрім вивчення архівних документів, газетних статей, автор консультувався з багатьма краєзнавцями та дослідниками, що вивчають генеалогію. Деякі з оповідань засновані на власному досвіді. Адже у 35-річному віці, у 1989 році, Голдбергер вирішив переїхати з тодішнього Радянського Союзу до Угорщини.

“У мене було дуже добре життя, я сільським головним лікарем, ми з колегами зазвичай забезпечували 4 тисячі людей, яких я з теплотою згадую і сьогодні. Однак після смерті матері я відчув, що настав час для змін”, – згадав він про своє рішення у 1989 році.

Автору також вдалося знайти будівлю, в якій під час Другої світової війни зібрали всіх відомих євреїв Берегова, аби потім відправити їх у концтабір Аушвіц. Пізніше у цій будівлі був розташований дитячий садок, і Томаш Голдбергер плекає надію щоб тут встановили пам’ятну табличку про “ганьбу минулого”.

Будинок №21 по вулиці Б. Хмельницького – у ньому жив і працював відомий берегівський лікар Жігмонд Губерт. 31 березня 1944 року в цьому будинку німецькі фашисти тримали в заручниках відомих євреїв міста, рабинів та членів їх родин. За звільнення цих людей вимагали викуп. Тоді їм вдалося врятуватися. Згодом вони були замкнені в гето, депортовані в Аушвіц, a потім знищені разом із більшою частиною єврейського населення м. Берегово. Доктор Жигмонд Губерт покінчив життя самогубством у гетто.

“Я не хочу занадто багато розповідати про свою роботу, але хочу насамперед відправити кілька моїх книжок до синагоги в Берегові, щоб тим, хто сюди приходить і цікавиться минулим міста, було з чого почати”, – скромно додав доктор Голдбергер.

Д. Тужанський

Facebook
Twitter
НОВИНИ

Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

ЗАКОН УKPAÏHИ Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів
щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

Культура

Петефі 200

Відкриття виставки Стефана-Арпада Мадяра «Шандор Петефі та його сучасники» за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Угорщини в Україні Антала Хеізера