Молнар Тімеа: “Життям треба насолоджуватися, а не шукати в ньому негатив”

Вона пунктуальна і вважає за краще зробити все на два тижні раніше, ніж на день пізніше. Вона каже, що ми чогось боїмося лише доти, доки не дізнаємося про це. А коли дізнаєшся, то розумієш, наскільки це простіше, ніж ти думав. Вона нічого не ненавидить і підходить до більшості завдань з бадьорістю і відкритим розумом. Тімеа Молнар, вчителька гімнастики в Ботрадьській середній школі, гість  рубрики “Крізь замкову шпарину” Kárpáti Igaz Szó.

– Ви працюєте вчителем понад 30 років.
– Я вирішила, що хочу бути вчителем фізкультури ще в молодших класах. Мені це дуже подобалося, я постійно займалася спортом, і це був природний вибір для мене. Мені подобається бути серед великої кількості людей, сміятися, веселитися, розважатися. Мене не дратує те, як йде гра, чи я програю, тому що для мене важливо те, що ми граємо і насолоджуємося грою. Треба насолоджуватися життям, а не шукати в ньому негатив. Я намагаюся бачити хороше в усьому. Погані речі завжди будуть, це природно. Але ми повинні зосередитися на позитиві, на моментах, які нас наповнюють, які дають нам сили. Я кажу: ми живемо один раз. Треба жити. Щодня.

– Життя закинуло вас далеко від Запсоня.
– Я була у дев’ятому класі, коли ми переїхали до Приморського краю. Я нікого там не знала, була сама в педучилищі, тому часто повторювала про себе рядки одного з гімнів, і це стало моїм девізом: Чого я боюся? – Я сміливо сказала: “Нехай буде Бог мій і Отець мій”. Ця впевненість була зі мною з 15 років. Я знала, що Бог ніколи не допустить, щоб зі мною щось сталося, що про мене є кому подбати, і це мене заспокоювало.

– Ви повернулися на батьківщину.
– Серце потягнуло мене додому, і мама з братом поїхали зі мною. Тоді я зрозуміла, що моє місце тут, і тепер нікуди звідси не поїду…

Я люблю подорожувати з сім’єю, але нинішня ситуація означає, що я можу подорожувати тільки з донькою і двома прекрасними онуками, але я не хочу ніде більше осідати.

– Тут ви знайшла своє покликання і свого чоловіка.
– Ми повернулися в 1993 році, і я одразу ж почала працювати. Спершу два роки працювала вчителем фізкультури. Тоді я вирышила, що моя наступна робота буде пов’язана зі спортзалом. Тому, коли я вийшла замыж у 1995-му році, я переїхала до сусіднього Горонглаба. Там я пропрацювала десять років.

Пізніше мені запропонували паралельно викладати в Батрадь. Моя донька вже ходила тут до школи, тож я б із задоволенням приїхала. І, як кажуть, Каті легко змусити танцювати, якщо вона хоче – тож я погодилася на роботу в Батрадь. А через рік переїхала сюди назавжди і відтоді викладаю тут.

– Вам ніколи не буває нудно.
– Я завжди в русі. Якщо є можливість, волію проводити час з онуками. Іноді запрошую учнів на спорт, піцу, танці. А коли їду до доньки в Доброброни, сідаю на мотоцикл і вільно роз’їжджаю. Я люблю життя, люблю насолоджуватися і люблю людей. Життя – це диво.

– Чи можете ви бути злою? 
– Я злюся, коли хтось здається. Або коли навмисно роблять боляче іншій людині, особливо якщо більший – меншому, беззахисному. Тоді я беззаперечно стаю на його захист, заступаюся за будь-кого. Я не люблю конфліктів, але я змирюся з цим. Мир – це краще, але я вважаю, що є ситуації, коли треба сказати своє слово. При цьому я не злюся, визнаю: треба все відпускати. Я імпульсивна, але як тільки я розлютилася, я вихлюпую свою злість назовні, і я закінчую з цим. Я не несу тягар гніву. Я починаю нову сторінку.

– Ви також були у серйозному спорті.. .
– Я була на кількох турнірах з настільного тенісу в області, самоучка, навчилася грати в пінг-понг . Під час повені дітей вивезли до Угорщини, де вони дуже полюбили пінг-понг, а коли повернулися додому, попросилися пограти вдома. Вони показували нам, чого навчилися, а ми, вчителі, захоплювалися і грали все більше і більше. Я зайняла перше місце на районних змаганнях, і нас з колегою попросили представляти Берегівський район. І ось ми з моїм дядьком Сані Пачуком посіли друге місце в парному розряді. В інших змаганнях я посіла 7 місце в особистому заліку та 4 місце в команді. Я була дуже здивована, бо ніхто не вчив мене різним технікам, я просто почала займатися цим заради задоволення. Відтоді це стало моєю пристрастю. Я також готую учнів до змагань, вважаю, що вони мають хороші шанси на перемогу. Потрібно просто вірити в дітей і в те, що вони вміють.

– Це також заспокоює студентів і прищеплює їм позитивний погляд на життя.
– Я завжди вчу їх боротися до останнього. Не здаватися, доки вони можуть. Навіть якщо вони проти сильнішого суперника, адже тільки в кінці гри вирішиться, хто переможе. У будь-який момент хід гри може змінитися. Якщо вони занервують і здадуться подумки, вони вже програли. Але якщо вони збережуть сили і зосередженість, все може статися. У настільному тенісі мета завжди полягає в тому, щоб просто відбити наступний м’яч, просто віддати його назад… один за одним. Не потрібно заздалегідь панікувати, що ти не можеш цього зробити.

Я також вчу їх не звертати надто багато уваги на думки людей, які навіть не компетентні в цьому виді діяльності. Не варто піддаватися впливу негативу інших, треба просто поставити мету і зробити все можливе, щоб її досягти, навіть якщо інші вважають, що це неможливо.

– У вас є підтримка.
– Мій чоловік, моя донька і моя мама. Мій чоловік також є моїм найкращим другом. Коли я вийшла заміж, моє життя змінилося на краще. Він дуже хороша людина (розчулено – ред.) Мій партнер не тільки вірить в мене, але й дозволяє мені злетіти. І я не можу бути щасливішою.

Ріта Шімон