ДСУУ

Демократична спілка угорців України

Ми виборюємо європейські ідеї – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави – Федір Шандор

5/5

«Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956». Так сказав у  інтерв’ю для угорського тижневика «Мадяр Ханг» український військовий, викладач Ужгородського національного університету Федір Шандор.

Повний текст інтерв’ю українською мовою пропонує перечитати Посольство України в Угорщині.

– Відколи ви воюєте з російськими окупаційними військами?
– З першого дня, 24 лютого. Я добровільно разом з друзями пішов до військкомату і записався у армію, і через годину ми вже були в казармах, де проходили процес військового навчання. А через місяць ми вже були на Ізюмському напрямі.

– Ви частково угорського походження, а також трохи розмовляєте угорською мовою. Чи ви відчуваєте та вважаєте себе угорцем?
– Моє прізвище угорського походження – дуже багато родичів є угорцями і живуть зараз в Угорщині. Мої предки мігрували з регіону Вац у ХІХ столітті до Закарпаття, прадідо служив в королівській армії у І-й Світовій війні на італійському фронті, дідусь служив в угорській армії під час Другої світової. Оскільки батько напівугорець і напівсловак, а мама напівукраїнка і напівіталійка, то я закарпатський українець. Я володію «кухонною» мовою і є закордонним член-кореспондентом Угорської академії наук. На Різдво ходимо колядувати і угорською мовою.

– Ви стали відомим завдяки своїй фотографії, на якій читаєте лекцію з окопів для студентів Ужгородського національного університету. Ви не боїтеся, що станете цінною мішенню в очах росіян, оскільки ви уособлюєте людське, співчутливе обличчя українського опору? 
– Якщо б боявся – не пішов би на війну з росією. Мої предки не боялися вийти на вулиці Будапешта у 1956 – то й мені треба брати у них приклад. Заняття проводжу, з дозволу керівництва, щотижня у понеділок і вівторок, по три пари щодня з 8.00 до 12.00. Студенти довгий час не знали про те, що я на війні, тим більше, що усі звикли за два роки коронавірусної пандемії до лекцій онлайн. Я і не дуже рекламував те, що я на війні.

 – Вас часто запитують про те, де ви несете службу, що проживаєте на фронті? Як вам вдається поєднати ваше попереднє життя, кар’єру професора університету з тим, що ви взяли в руки зброю?
– Питають, але багато нема про що розказувати, як і всі солдати копаємо окопи, несемо бойову варту, відповідаємо за свою лінію фронту. У мене два обов’язки – воєнний – оберігати свою Батьківщину і сім’ю – та мирний – вчити і виховувати майбутні покоління. Після перемоги над російським варваром я обов’язково повернуся до наукової та викладацької діяльності.

– Згідно з вашим досвідом, які і як поводяться російські солдати, відправлені в Україну?
– Я повністю розчарувався у ворогові. Це навіть не солдати – це та сама орда, яка напала у 1242 році на угорське королівство, і ті самі нелюди, які нищили угорську революцію 1956. Повну відсутність у них моралі видно зі знищення театрів і церков, ґвалтування маленьких дівчат. Про відсутність у них елементарної освіти свідчить копання окопів в Чорнобилі і розстріли атомних станцій.

 – Яке технічне оснащення, бойовий дух і кваліфікація російських військових?
– Зомбована орда-натовп з великою кількістю застарілої зброї і офіцерами-брехунами – це все, що я зараз бачу. На нашому напряму контрактники і призовники наполовину, які мотивовані лише двома речами: мародерство та насилля над місцевим населенням.

– Росіяни справді думають, що повинні воювати проти нацистів? Чи знають вони, куди і за яких обставин їх відправили?
– Тут йдеться про інше. Так само як вони нищили угорців – вважаючи їх зрадниками комуністичної ідеї, так само вони знищують українців – вважаючи їх зрадниками «руського міра».
Всі мають розуміти – Україна 40 мільйонна держава воює зі 150-мільйонною ордою варварів. Головне в української армії – це дух свободи і патріотизму.
Ми виборюємо європейські ідеї та комфорт для Європи – інакше російські варвари зґвалтували б і Будапешт, і Відень, стерли б історію Праги чи Варшави.
Сьогодні Україна – це тіло, на яке напав «вірус-Росія2022», а світова допомога – це вакцина проти цієї хвороби, і нам потрібні ці дози допомоги для порятунку всього цивілізованого світу.

 – Більшість угорських читачів і споживачів новин сколихнули фотографії з Бучі, Ірпіня, Маріуполя, фото братських могил та докази жорстокості по відношенню до мирного населення. Те, що сталося в Бучі, є кричущим випадком, чи російські військові зазвичай так поводяться з мирним населенням України? Як ви думаєте, що призвело до такої жорстокості?
– У тій місцевості, де я зараз, знаходять ще кілька масових захоронень. Звірства, які вчинили ці нелюди – це наслідок відсутності освіти в школах та університетах. Всі цією освітою хвалилися, а насправді ні науки, ні освіти в російських учбових закладах нема, і як наслідок офіцери сприяють вчиняти ці злочини. Власне – знищують українців за національною ознакою, так само, як і євреїв знищували німці у Другій світовій – різниці нема. Тепер вже третє покоління німців не може відмитися від тієї страшної трагедії, так само буде з росіянами.

 – Що б ви сказали тим угорцям, які симпатизують росіянам і вірять, що українці — нацисти, які розстрілюють власний народ на війні, і у те, що Росія розпочала «спеціальну військову операцію» через утиски російськомовної меншини?
– Мій сигнал їм: 1956.

– Перед початком війни багато йшлося про важке становище закарпатських угорців: Карпатська січ, Свобода та інші українські ультраправі організації проводили паради в Ужгороді, Берегові. Закон про мову та відмова від подвійного громадянства також зачепили місцевих угорців. Ви відчували ці антиугорські тенденції?
– Вважаю, що дані питання більше політизовані, ніж є в реалії. Політичні сили з радістю використовують тему конфлікту для підйому своїх низьких рейтингів. Ми щороку зі студентами та волонтерами розчищаємо від сміття угорські національні пам’ятки, які збереглися на Закарпатті – замки, палаци, пам’ятники. Останнє, що ми зробили перед війною – облагородили Вишківський і Бронецький замок, а інформаційні таблички на угорській та українській мові зробили за свій кошт, а також встановили в Ужгороді пам’ятник уродженцю міста співаку гурту «Републік» Ласло Боді, також за власні кошти. Українці та етнічні угорці роблять пліч-о-пліч добрі справи, і жодних утисків я при цьому не бачу.

 – Як це військовому угорського походження воювати в українській армії? Українці вважають вас чи ваших колег з числа етнічних угорців відповідальними за проросійську політику, яку проводить Віктор Орбан?
– Український і угорський народи – це ті народи, ДНК яких у моїй крові. Я можу випити унікум як аперитив перед борщем, але не змішую угорську паленку з українською горілкою. Так само і з політикою.
Я маю угорське коріння, але я громадянин України і захищаю свою батьківщину. Українська армія – це моя армія. Всі, з ким я служу, так само сприймають мене своїм побратимом, як і я їх. І єдине, за що ми вважаємо один одного відповідальним – так це за захист і збереження нашої країни. І в цьому ми єдині.

 – Якими ви відчуваєте зараз моральний дух та ставлення українських військових? Вони ще вірять у перемогу?
– Найбільша перевага української армії – це духовна сила і патріотизм. Наш моральний дух – і мій в тому числі – зараз відчуває друге дихання, у нас вже є найкраща зброя у світі і ми переможемо. Зараз ламаємо голову над тим, , де повісимо прапор перемоги: над кримським мостом чи на острові Тузла.

 – Ви очікуєте затяжної війни, яка триватиме місяці й роки, чи бачите шанс на закінчення бойових дій скоріше?
– Увесь світ хоче миру – так і буде. Ще у цьому році – 2022. Нам потрібно відбудувати свою країну, учити дітей, годувати півсвіту своїм зерном та олією, а я хочу поїхати в жовтні в мої улюблені купальні Сечені і в підвал #14 в долині красивих жінок в Егері.

 – Чого зараз найбільше потребує ваш підрозділ? А що вам особисто найбільш необхідне?
– Перемога, мир і … після перемоги чашечку закарпатської кави з тортом «Ужгород» від Штефаньо. А щоб цей момент прийшов якомога швидше – нам треба якомога більше сучасної зброї, з якою ми зможемо погнати ворога за межі нашої країни швидше.

Facebook
Twitter
НОВИНИ

Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

ЗАКОН УKPAÏHИ Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів
щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

Культура

Петефі 200

Відкриття виставки Стефана-Арпада Мадяра «Шандор Петефі та його сучасники» за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Угорщини в Україні Антала Хеізера