118 років тому народився угорський художник зі світовим іменем, батько “оп-арту” Віктор Вазареллі

Мистецтво, музика, культура та прогрес не мають кордонів, вони об’єднують навколо прекрасного, навколо бажання жити в кращому світі. Саме тому сьогодні ми вирішили відкрити нову сторінку нашого видання – знайомити читачів із видатними постатями, митцями, культурними діячами, історичними постатями, а також винаходами, якими славиться Угорщина. Для чого? Щоб показати, що насправді ми всі цінуємо мир, добро, світло та красу. І що у різних націй на цій блакитній кульці за бажання більше спільного, ніж роз’єднуючого. 

Тому сьогодні знайомимо вас із творчістю неймовірного митця, угорця Віктора Вазареллі, який народився рівно 118 років тому. Знайомимо з веливим задоволенням, оскільки свого часу твори Вазареллі з ініціативи Угорського консульства в Ужгороді були презентовані й на Закрапатті. І це було, без перебільшення, неймовірне за насолодою видовище!

Віктора Вазарелі шанують як новатора живопису ХХ століття, батька оп-арту, і його картини висять на стінах великих музеїв світу. Він народився 118 років тому, більшу частину життя прожив і працював у Парижі, але завжди відчував свою приналежність до Угорщини.

Як пише видання magyarnemzet.hu, не так багато угорських художників, чиї картини можна знайти у найважливіших публічних колекціях світу, від Будапешта до Лондона чи Буенос-Айреса до Джакарти, Індонезія, повідомляє Magyar Nemzet. Проте Віктор Вазарелі – один із них.

Народився 9 квітня 1906 року в Печі (південно-західна Угорщина). Родина Вазареллі переїхала до Будапешта в 1908 році, де він познайомився з живописом у дуже молодому віці, з 1920-х років. Потім він звернувся до комерційного мистецтва, приєднався до майстерні Шандора Бортника, а в 1930 році його роботи були виставлені в Музеї прикладного мистецтва.

У тому ж році він переїхав до Парижа, де став всесвітньо відомим і до смерті залишався громадянином французької столиці.

Хоча його часто називають «французьким художником угорського походження», він завжди гордо стверджував, що він угорець, а коли вперше повернувся на батьківщину в 1968 році, спілкувався з пресою без жодного акценту. Також у 1968 році він пожертвував 123 свої шовкографії Музею образотворчого мистецтва в Будапешті, а в 1987 році він також пожертвував 411 своїх робіт Музею Вазарелі в Обуді (район 3), який він особисто допоміг відкрити. Його музей у Печі, який був заснований у 1976 році в будинку на вулиці Капталан, де він народився, також містить багато його робіт.

Творчість Вазареллі характеризується майстерним поєднанням кольорів і ефектом перспективи, часто створюючи оптичну ілюзію, яка є одночасно сучасною та позачасовою.

Особливістю його використання є геометричні фігури, варіації кіл, ромбів, квадратів і трикутників, які створюють враження глибини і руху: кінетичний ефект створюється поєднанням кольорів і форм. Його твори, яким багато десятиліть, не здаються застарілими, вони ніби створені вчора.

Коли йому виповнилося 85 років у 1993 році, він написав у посланні до MTI: «Я думаю з особливою любов’ю про свою батьківщину, яку я ніколи не забував і пам’ять про яку все ще дає мені сили продовжувати свою роботу, незважаючи на проблеми моєї хвороби. . Яке б визнання я не отримував, які б нагороди я не отримував, я завжди відчував честь бути угорцем, і моя творча робота явно вкорінена в цих коренях».

Сьогодні я все ще відчуваю свою належність до Угорщини. З найбільшою прихильністю та найглибшими почуттями я думаю про цю країну та зв’язки, які пов’язують мене з нею в цей день», — заявив Вазарелі.

Художник помер у 1997 році, але його роботи можна знайти не лише в музеях. Його стиль добре підходить до епохи постмодерну, і його роботи можна знайти в тисячах місць: скульптури, фрески, станції метро, на сумках і будь-яких предметах. Зараз Вазарелі є частиною популярної культури, але Угорщина може по праву пишатися ним як одним із найвидатніших угорських митців.