ДСУУ

Демократична спілка угорців України

Угорці в Києві – погляд крізь віки

5/5

Стефан-Арпад Мадяр “Угорці в Києві. Глави історії угорсько-українських відносин з ІХ століття до наших днів”

Це ілюстроване й багато документоване, науково-популярне, двомовне (українською та угорською) видання вийшло з друку за підтримки Посольства Угорщини в Україні та участі членів Українсько-угорської академічної комісії істориків.

Переселення угорських племен із регіону Південного Приуралля до Тисо-Дунайської низовини за часів раннього Середньовіччя – наприкінці ІХ ст. поклало початок торговельно-економічним, громадсько-політичним й культурним взаєминам між сусідніми державами. У ті часи здійснювалися безпосередні контакти угрів зі східнослов’янським населенням Наддніпрянщини, Києва, Галича тощо. Але Київ посідає особливе місце в історії українсько-угорських відносин, чому й присвячене презентоване видання.

Стефан-Арпад Мадяр

Автор ідеї видання, художній оформлювач та упорядник – Стефан-Арпад Мадяр, уродженець Закарпаття, український угорець, який майже півстоліття проживає у Києві та багато в чому прислужився Україні, зокрема Києву. Він відомий митець, член Національної спілки художників України (у минулому художник-реставратор історичних коштовностей), учений – спеціаліст з кольородинаміки. Саме йому вдалося не лише розробити науково обґрунтовану структуру книги, добрати оригінальні ілюстрації і маловідомі документальні матеріали та вдало поєднати дві історичні експозиції – текстову і зображувальну, а й залучити до підготовки книги відомих науковців-істориків з України й Угорщини, знаних не лише у цих державах діячів науки, культури й спорту.

 


Книга складається з 23 сюжетно-тематичних розділів, побудованих за проблемно-хронологічним принципом, і знайомить читача з багатьма цікавими й маловідомими широкому загалу сторінками про роль і значення Києва в історії українсько-угорських відносин.

У ній, зокрема, йдеться про згадки про Київ у “Діяннях угрів” Анонімуса – цінному джерелі угорської праісторії, про перебування угрів у Києві та їхні взаємини зі східними слов’янами, описані Нестором у “Повісті минулих літ”, про русько-угорські відносини у ІХ та наступних століттях, про маловідомі навіть для істориків сторінки діяльності в Києві преподобного Мойсея Угрина на початку ХІ ст. та роль київської княжни, а згодом угорської королеви Анастасії, в історії Угорщини, про життя та мандри Григорія Сковороди в Угорщині та цікаві зустрічі Ференца Ліста в Києві, історію Дарницького табору військовополонених під час Першої світової війни (де утримувалися вояки австро-угорської армії і серед них чимало угорців, зокрема Імре Надь – відомий угорський державний діяч, лідер Угорської революції 1956 р.) та перебування угорських гонведів й науковців-угорців в окупованому Києві під час Другої світової війни.


Цікавою, наприклад, є розповідь про перебування в Києві у грудні 1941-січні 1942 рр. відомих угорських археологів та мистецтвознавців Нандора Фетіха і Дюли Ласло із завданням провести опис, замалювати та сфотографувати українські культурні цінності, що перебували в Києво-Печерській Лаврі. Вони мали можливість бачити всі подробиці життя в окупованому місті, а Н.Фетіх записував усі свої враження у щоденнику, який після війни було видано в Угорщині, а нещодавно – в Києві українською мовою. У “Київському щоденнику” Фетіха особливе значення мають записи, які стосуються спілкування угорських учених з представниками української інтелігенції, які залишилися в окупованому Києві (наприклад, з директором Музею мистецтв зі спадщини Федора Терещенка Поліною Кульженко, відомим українським істориком, директором Інституту археології Наталією Полонською-Василенко, про жахливі умови їхнього життя у промерзлому й голодному місті тощо).

Також у книзі йдеться про угорських військовополонених у повоєнному Києві на основі їх власних спогадів і архівних документів, про діяльність угорських дипломатичних представництв у Києві та українських – у Будапешті, роботу київських філій відомих у світі угорських підприємств, банків і установ (наприклад, фірми “Гедеон-Ріхтер”), Київського товариства угорців, заснованого у 1989 р., яке своєю активною діяльністю збагачує культуру багатонаціональної України, про внесок угорців у розвиток спорту, зокрема футболу (інтерв’ю з легендарним футболістом київського “Динамо” та його тренером Йожефом Сабо), а також науки, мистецтва й культури тощо.

 

Поява цієї книги не лише збагатить читачів знаннями про історію українсько-угорських відносин, її найяскравіші, маловідомі, а іноді драматичні сторінки, але в нинішній період непростих відносин між нашими державами сприятиме поглибленню порозуміння між двома сусідніми народами та зміцненню добросусідських відносин і рівноправного взаємокорисного співробітництва між Україною та Угорщиною.

Facebook
Twitter
НОВИНИ

Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

ЗАКОН УKPAÏHИ Про внесения змін до деяких законів України щодо врахування експертної оцінки Ради Європи та iï органів
щодо прав нацlональних меншин (спілвнот) в окремих сферах

Культура

Петефі 200

Відкриття виставки Стефана-Арпада Мадяра «Шандор Петефі та його сучасники» за участі Надзвичайного і Повноважного Посла Угорщини в Україні Антала Хеізера